Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Aušanas meistardarbnīca Upītē

Šķilbēnu pagasta Upītes tautas nama lielā zāle no 26.jūlija līdz 29.jūlijam bija pārvērtusies līdz nepazīšanai. Visur izvilkti diegi, kas bija sasieti un piesieti pie krēsliem. Uz grīdas sēžot, aizrautīgi aušanas prasmi mēģināja apgūt mazāki un lielāki bērni, vietējās jaunietes un sievietes.

Meistardarbnīcu vadītāja Ligita Spridzāne atklāj, ka šoreiz meistardarbnīcā apgūst aušanu – celos. Tā ir tehnika, kurā auž, izmantojot celu dēlīšus. Ikvienam interesentam ir iespējams izmēģināt savus spēkus, jo ir iespējams katram sagatavot celu dēlīšus. Ja austu stellēs, tad katram nebūtu savu steļļu. Ligita pamatus aušanā apguva studējot Latvijas Universitātē. Arī diplomdarbu rakstīja par aušanu. „Izpētīju aušanas tradīcijas un apkopoju rakstus Ziemeļlatgalē. Celu  tehnikā auž jostas, prievītes, autu apsējus, celu apaudus ap, brunčiem un villainēm, kas ir gan dekoratīvi, gan arī praktiski nozīmīgi. Celos austās jostas ir stiprākas nekā tās, kuras auž stellēs vai ar rullīti, vai šķietiņu. Te rakstu veido četri diegi, bet, stellēs aužot, tikai divi diegi. Celainēm izmanto vilnas, kokvilnas, linu diegus. Var aust arī no īrisa diegiem. Celu tehnikā auda arī zirgiem grožus, kā arī celainēs kāra bērnu šūpuļus. Meistardarbnīcas uzdevums jaunākiem bērniem ir noaust aproci, ko likt ap roku, vecākiem bērniem un jauniešiem –  noaust šaurāku vai platāku jostu,” pastāstīja L.Spridzāne.

Upītes ciema iedzīvotāja Dzintra Kozlovska piedalījās aušanas meistardarbnīcā, jo patīk aust. „Pirmo reizi aužu jostu. Pirmo reizi izmantoju arī tehniku – aust celos. Esmu audusi stellēs dvieļus. Manai vedeklai Kristīnei Kozlovskai aušanā veicās pavisam labi. Vakardien celos ievilka velku diegus un vienā dienā noauda ap 40 cm, tas ir ļoti daudz, jo arī šādā tehnikā auda pirmo reizi,” iespaidos dalījās Dz.Kozlovska. Kristīne Kozlovska piebilda, ka ir audusi lupatu deķus, šī tehnika ir drusku savādāka, ir jāiemācās kā salikt un sasiet diegus. „Jāauž ir ar dziesmu, tad darbs veicās”, teica K.Kozlovska.

Jaunāka audēja šajās darbnīcās bija Agija Grantiņa. Sešgadīgo meiteni uzlielīja arī Ligita Spridzāne, jo kā meitene salikusi diegus, tā aušana izdevusies ar pirmo reizi, visiem bērniem diegi satrūkst ik pēc brīža, bet Agijai pusotras dienas laikā tikai divas reizes. Agija priecīgi teica, ka viņa šādās nodarbībās piedalās pirmo reizi, patīk aust un noteikti piedalīsies vēl.

Pirmais uzdevumu pabeidza puika Rolands Slišāns. Viņš auda jostiņu, ko apsiet ap roku. Draugi esot nākuši uz šīm nodarbībām, tāpēc gājis līdzi. Aust esot ļoti grūti, bet puikam patīkot, sanācis arī esot tīri labi.

Draudzenes Esmeralda Mežaka un Kate Slišāne auda sev jostiņas. Esmeraldai šī ir pirmā reize, kad auž. Meitene stāstīja, ka aust esot viegli, grūtākais posms ir tad, kad diegi ir jāsavelk iekšā celos. Katei šī ir jau otrā reize, kad apmeklē šādas nodarbības. Katei ļoti patīk aust un mērķis ir noaust jostu savam tērpam.

Jaunietes Daina Slišāne un Alise Kondratjuka ir apņēmušās noaust lielas jostas. Jaunietes auž pirmo reizi, šis esot grūts darbs, viņas plāno, ka jostu varētu noaust nedēļas laikā. Linda Circene savam tautu tērpam auž Abrenes celaini, kas ļoti skaisti izskatīsies pie jaunajiem Šķilbēnu rūtainajiem brunčiem.

„Aušanas meistardarbnīcas notiks arī augusta pirmajā nedēļā, jo bērni ir uzsākuši aust jostas un gribēs strādāt tik ilgi, kamēr darbs tiks padarīts. Aušana ir ilgstošs process. Nākotnē būs jādomā kā organizēt šādas nodarbības, jo ja bērniem un jauniešiem ir interese, tad bērniem un jauniešiem ir jādot iespēja apgūt šādas prasmes. Manuprāt, šī meistardarbnīca ir izdevusies, jo tik daudzi ir palikuši un izturējuši līdz beigām un apguvuši jaunas prasmes. Manuprāt, šī meistardarbnīca ir izdevusies, jo tik daudzi ir palikuši un izturējuši līdz beigām un apguvuši jaunas prasmes. Pirmdienas vakarā jaunieši pabeidza aust trīs lielās jostas. Esmu gandarīta par sasniegto meistardarbnīcā,” pastāstīja L.Spridzāne.

Meistardarbnīcas ir projekta LKP2010/004 "Tradicionālo prasmju saglabāšanas programma Latvijas austrumu pierobežā" aktivitāte. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla Fonds.


Teksts un foto: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

 

02.08.2011
Kalendārs
« Februāris 2018 »
POTCPSSv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alma, Annemarija
Īsās ziņas
Viļakas kultūras namā 17.martā pulksten 18.00 astotā dziesmu draugu tikšanās muzikālajā kafejnīcā "PIE ELLAS". ...
23.februārī plkst. 19:00 Upītes TN reāla filma "Zāģeri", ieeja brīva ...
Konkursā piedalās Viļakas novada iedzīvotāji, skolu audzēkņi, visi, kam ir tuvs Viļakas novads. Konkurss noslēdzas 2018. gada 28. februārī. ...
26.10.2017.-15.03.2018. skatāma Valerijana Dadžāna izstāde ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Sākot ar 2017. gada 1.septembri tiek apstiprinātas šādas izmaiņas SIA “Balvu autotransporta” apkalpotajā maršrutā Nr.6444 “Viļaka – Vecumi – Lavošnieki”. ...
Skolēnu autobusa kustības grafiks jaunajam mācību gadam 2017/2018 ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas Sociālās aprūpes centrā ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...
Kad pie mājas jāizvieto valsts karogs? ...