Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Aušanas meistardarbnīca Upītē

Šķilbēnu pagasta Upītes tautas nama lielā zāle no 26.jūlija līdz 29.jūlijam bija pārvērtusies līdz nepazīšanai. Visur izvilkti diegi, kas bija sasieti un piesieti pie krēsliem. Uz grīdas sēžot, aizrautīgi aušanas prasmi mēģināja apgūt mazāki un lielāki bērni, vietējās jaunietes un sievietes.

Meistardarbnīcu vadītāja Ligita Spridzāne atklāj, ka šoreiz meistardarbnīcā apgūst aušanu – celos. Tā ir tehnika, kurā auž, izmantojot celu dēlīšus. Ikvienam interesentam ir iespējams izmēģināt savus spēkus, jo ir iespējams katram sagatavot celu dēlīšus. Ja austu stellēs, tad katram nebūtu savu steļļu. Ligita pamatus aušanā apguva studējot Latvijas Universitātē. Arī diplomdarbu rakstīja par aušanu. „Izpētīju aušanas tradīcijas un apkopoju rakstus Ziemeļlatgalē. Celu  tehnikā auž jostas, prievītes, autu apsējus, celu apaudus ap, brunčiem un villainēm, kas ir gan dekoratīvi, gan arī praktiski nozīmīgi. Celos austās jostas ir stiprākas nekā tās, kuras auž stellēs vai ar rullīti, vai šķietiņu. Te rakstu veido četri diegi, bet, stellēs aužot, tikai divi diegi. Celainēm izmanto vilnas, kokvilnas, linu diegus. Var aust arī no īrisa diegiem. Celu tehnikā auda arī zirgiem grožus, kā arī celainēs kāra bērnu šūpuļus. Meistardarbnīcas uzdevums jaunākiem bērniem ir noaust aproci, ko likt ap roku, vecākiem bērniem un jauniešiem –  noaust šaurāku vai platāku jostu,” pastāstīja L.Spridzāne.

Upītes ciema iedzīvotāja Dzintra Kozlovska piedalījās aušanas meistardarbnīcā, jo patīk aust. „Pirmo reizi aužu jostu. Pirmo reizi izmantoju arī tehniku – aust celos. Esmu audusi stellēs dvieļus. Manai vedeklai Kristīnei Kozlovskai aušanā veicās pavisam labi. Vakardien celos ievilka velku diegus un vienā dienā noauda ap 40 cm, tas ir ļoti daudz, jo arī šādā tehnikā auda pirmo reizi,” iespaidos dalījās Dz.Kozlovska. Kristīne Kozlovska piebilda, ka ir audusi lupatu deķus, šī tehnika ir drusku savādāka, ir jāiemācās kā salikt un sasiet diegus. „Jāauž ir ar dziesmu, tad darbs veicās”, teica K.Kozlovska.

Jaunāka audēja šajās darbnīcās bija Agija Grantiņa. Sešgadīgo meiteni uzlielīja arī Ligita Spridzāne, jo kā meitene salikusi diegus, tā aušana izdevusies ar pirmo reizi, visiem bērniem diegi satrūkst ik pēc brīža, bet Agijai pusotras dienas laikā tikai divas reizes. Agija priecīgi teica, ka viņa šādās nodarbībās piedalās pirmo reizi, patīk aust un noteikti piedalīsies vēl.

Pirmais uzdevumu pabeidza puika Rolands Slišāns. Viņš auda jostiņu, ko apsiet ap roku. Draugi esot nākuši uz šīm nodarbībām, tāpēc gājis līdzi. Aust esot ļoti grūti, bet puikam patīkot, sanācis arī esot tīri labi.

Draudzenes Esmeralda Mežaka un Kate Slišāne auda sev jostiņas. Esmeraldai šī ir pirmā reize, kad auž. Meitene stāstīja, ka aust esot viegli, grūtākais posms ir tad, kad diegi ir jāsavelk iekšā celos. Katei šī ir jau otrā reize, kad apmeklē šādas nodarbības. Katei ļoti patīk aust un mērķis ir noaust jostu savam tērpam.

Jaunietes Daina Slišāne un Alise Kondratjuka ir apņēmušās noaust lielas jostas. Jaunietes auž pirmo reizi, šis esot grūts darbs, viņas plāno, ka jostu varētu noaust nedēļas laikā. Linda Circene savam tautu tērpam auž Abrenes celaini, kas ļoti skaisti izskatīsies pie jaunajiem Šķilbēnu rūtainajiem brunčiem.

„Aušanas meistardarbnīcas notiks arī augusta pirmajā nedēļā, jo bērni ir uzsākuši aust jostas un gribēs strādāt tik ilgi, kamēr darbs tiks padarīts. Aušana ir ilgstošs process. Nākotnē būs jādomā kā organizēt šādas nodarbības, jo ja bērniem un jauniešiem ir interese, tad bērniem un jauniešiem ir jādot iespēja apgūt šādas prasmes. Manuprāt, šī meistardarbnīca ir izdevusies, jo tik daudzi ir palikuši un izturējuši līdz beigām un apguvuši jaunas prasmes. Manuprāt, šī meistardarbnīca ir izdevusies, jo tik daudzi ir palikuši un izturējuši līdz beigām un apguvuši jaunas prasmes. Pirmdienas vakarā jaunieši pabeidza aust trīs lielās jostas. Esmu gandarīta par sasniegto meistardarbnīcā,” pastāstīja L.Spridzāne.

Meistardarbnīcas ir projekta LKP2010/004 "Tradicionālo prasmju saglabāšanas programma Latvijas austrumu pierobežā" aktivitāte. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla Fonds.


Teksts un foto: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

 

02.08.2011
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Īsās ziņas
Viļakas novada domes darba laiks pirmssvētku un svētku dienās ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
22. jūnijā Borisovā tautas futbols, nakts skrējiens, Jāņu ielīgošana un diskoballe ...
22. jūnijā plkst. 21:00 Upītes stadionā skaļuo nakts "Pīdzīdam" ...
22. jūnijā plkst. 22:00 Medņevā laukumā pie pagasta (lietus gadījumā Medņevas Tautas namā) Pirmsjāņu balle kopā ar Ralfu. Ieeja bez maksas. ...
23. jūnijā Viļakas estrādē no plkst. 19:30 mājražotāju tirdziņš, plkst. 20:00 izrāde "Zagļi", plkst. 22:00 Līgo nakts balle ...
23. jūnijā plkst. 22:00 stāvlaukumā pie kultūras centra "Rekova" diskoballe ...
23. jūnijā plkst. 21:00 Žīguru estrādē Līgo vakars ar kultūras nama pašdarbniekiem, diskoballe ...
29. jūnijā Žīguros Viļķenes amatierteātra izrāde un Pēterdiena ar novada kapellām ...
30. jūnijā no plkst. 9:00 ekskursija pa Viļakas novada uzņēmumiem Ziemeļlatgales uzņēmēju dienu ietvaros ...
30. jūnijā un 1. jūlijā Ziemeļlatgales uzņēmēju dienas 2017 ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
5. jūlijā plkst. 15:00 Viļakas kultūras namā bezmaksas redzes pārbaude ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāts ...
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...