Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pieminam mūsu senčus

Viļakas (Marienhauzenas) dzimšanas diena ir 1293.gads, kad „Rīgas arhibīskaps Johansde Fehte pavēlējis cirsterniešu ordeņa mūkiem uz Viļakas ezera salas uzcelt cietoksni, kurš vēlāk ieguva nosaukumu „Marienhaus” („Marijas māja”). 1293.gads kā cietokšņa dibināšanas gads figurē Brokhauza un Efrona Enciklopēdiskajā vārdnīcā (XVIIIa sēj. Sanktpēterburgā, 1896.gadā), G.Manteifeļa sastādītajā un pāvestam Leonam XIII izdāvinātājā albumā „Terra Marianna” („Marijas zeme”), Latvijas vēsturnieku sastādītajās kartēs un citos izdevumos” (vēstures fakti no Leontīnas Maksimovas grāmatas „Viļaka un tās ļaudis gadsimtu ceļos”).

Nav daudz apdzīvotu vietu Latvijā, kuras var lepoties ar tik senu, bagātu vēsturi kā Viļaka. Vienā laikā ar Viļaku apdzīvotas vietas ir izveidojušās arī Valmierā, kura šogad svin 730 gadus, Rēzekne – 728 gadus, Daugavpils – 738, Ventspils – 723, tikai Ludza ir krietni vecāka nekā Viļaka, šogad Ludzai kā apdzīvotai vietai ir 836 gadskārta. Viļaka ir tikai 92 gadus jaunāka nekā Rīga. Bet Cēsis, Kuldīga, Limbaži ir jaunākas nekā Viļaka.


Viļakas 720 gadadienas svētku otrajā dienā notika piemiņas brīži somugru senkapos pie Viļakas luterāņu baznīcas un grāfu Lippe-Lipsku dzimtas kapenēs, un Sv. Mise Viļakas Romas katoļu baznīcā par mūžībā aizgājušajiem viļacēniem. Ik reizi, kad nepieciešami vēstures fakti par Viļaku, ieskatāmies skolotājas, vēsturnieces Leontīnas Maksimovas apkopotajos vēstures materiālos. Liels paldies Leontīnai Maksimovai par ieguldīto mūža darbu vēstures izzināšanā, apkopošanā un nodošanā nākamajām paaudzēm! Liels paldies par audzēkņu ieinteresēšanu dzimtā novada vēstures apzināšanā!


Viļakas pamatskolas bibliotekāre Rutta Jeromāne piemiņas brīža klātesošajiem atgādināja, ka agrajā dzelzs laikmetā (no Kristus dzimšanas līdz 400.gadam) šeit it dzīvojošas somugru tautas – Baltijas somi. Bet no 800. – 1200.m.ē. Viļakas pusē no dienvidiem ienāca latgaļi, atvirzot somugrus uz ziemeļiem. „Šodien esam pulcējušies pie Viļakas 700 gada dienas (1993.gadā) atklātās piemiņas vietas „Somugru senkapi”, lai godinātu mūsu senčus”, sacīja Rutta Jeromāne.


„Ja es Jums jautātu vai Jums ir viegli dzīvot? Vai Jums ir viegla dzīve? Atbildes būtu dažādas. Tieši tāpat bija mūsu senčiem, kuri pirms 720 gadiem atnāca šeit dzīvot. Arī šodien mēs dzīvojam ticības meklējumos, meklējot ceļu pie Dieva. Katrai pilsētai, katrai vietai, kur cilvēki dzīvo, pati lielākā rota ir dievnami, ko paši esam uzcēluši. Mums Viļakā ir trīs stalti dievnami: luterāņu, katoļu un pareizticīgo. Par to mēs varam būt lepni, jo tas runā par drosmi šeit dzīvot, par drosmi uzvarēt dzīvē uzliktos pārbaudījumus. Aicinu mūsu novada nākotni ielikt Dieva rokās, jo Dievs zina visas pasaules vēsturi, Dievs zina katra cilvēka likteni, jo Dievs atrodas ārpus laika. Mēs atrodamies laikā, skaitam laiku, izvērtējam vēsturi, lai nepieļautu kļūdas nākotnē. Šeit mēs esam piedzīvojuši dažādus laikus, arī laikus, kad bija aizliegts Dieva vārds. Vai mēs paļaujamies uz Dievu? Uzticēsimies Dievam, tad pārvarēsim visas šī laika grūtības un pārbaudījumus. Lai Dievs svētī  Viļakas ļaudis!” sveicot svētkos, aicināja padomāt luterāņu mācītājs Mārtiņš Vaickovskis.


Jau 122 gadus Viļaka lepojas, ka viens no vērtīgākajiem arhitektūras mantojumiem ir „gotikas  roze” – Viļakas Vissv. Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca. Pateicoties grāfienes Alinas Lippe-Lipskas atbalstam, tika uzcelta šī baznīca. Grāfiene atstāja vērtīgu mantojumu nākamajām paaudzēm, mums jāprot šis mantojums saglabāt. Grāfu Lippe-Lipskas dzimtas kapenes ir celtas reizē ar baznīcu. Tajās apglabāti grāfu Lippe-Lipsku un Zabello dzimtas piederīgi. Pēdējais apbedījums veikts 1936.gadā, atvedot no Rīgas Alinas mazdēla (vecākās meitas Marijas dēla) Sigismunda Zabello mirstīgās miesas. Viļakas Romas katoļu draudzes priesteris Staņislavs Kovaļskis aicināja darīt labus darbus.  Cilvēki, kuri dzīvojuši pirms mums, rāda mums piemēru kā pildīt Dieva gribu. „Lai labie darbi, domas, vārdi ved mūs uz Dieva gribas atklāšanu un pildīšanu. Ja Dievs dos, tad pēc 100, 200, 700 gadiem, šeit dzīvos cilvēki, kuri lūgsies par mūsu paaudzi un tās ieguldījumu Viļakas attīstībā,” vēlēja tēvs Staņislavs Kovaļskis.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


 

01.08.2013
Kalendārs
« Oktobris 2019 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends
Īsās ziņas
Jauktais koris "Viola" aicina savā pulkā jaunus dalībniekus! ...
Vokālo ansambļu sadziedāšanās svētki Medņevas Tautas namā 19.oktobrī plkst.18:00. ...
Ložu šaušanas sacensības notiks 2019.gada 1-2 novembrī Viļakā, Viļakas pamatskolas 2.kategorijas šautuvē Pils ielā 11a. Sacensību sākums 1.novembrī plkst.18:00, 2.novembrī......
Rudens talka 19.oktobrī ...
3.novembrī plkst.12.00 Kupravas katoļu baznīcā notiks Sv.Mise par Krustacelma ciema mirušajiem. ...
Biedrība „Balvu rajona partnerība” 2019.gada 11.oktobrī izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 7.kārtu Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam. ...
SIA LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs šā gada 18.oktobrī plkst. 11:00 apmeklēt bezmaksas informatīvo semināru “Lauku attīstības programmas aktuālie pasākumi......
LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs apmeklēt informatīvo semināru “IEPAZĪSTI PERMAKULTŪRU - gudru un ilgtspējīgu saimniekošanu” , kurš tiek organizēts Valsts Lauku tīkla......
18.oktobrī plkst. no 14.00 līdz 16.00 Kultūras centrā Rekova Bērnu ballīte ...
21.oktobrī plkst.10.00 Viļakas kultūras namā Liliputu cirks. Ieeja EUR 3.00 ...
Svecīšu vakari ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
13.novembrī Viļakā, Balvu ielā 5 (pie Latvijas aptiekas) 10.00-17.00 Mobilā diagnostika ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...