Viļakas novada domes mājas lapa



Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pieminam mūsu senčus

Viļakas (Marienhauzenas) dzimšanas diena ir 1293.gads, kad „Rīgas arhibīskaps Johansde Fehte pavēlējis cirsterniešu ordeņa mūkiem uz Viļakas ezera salas uzcelt cietoksni, kurš vēlāk ieguva nosaukumu „Marienhaus” („Marijas māja”). 1293.gads kā cietokšņa dibināšanas gads figurē Brokhauza un Efrona Enciklopēdiskajā vārdnīcā (XVIIIa sēj. Sanktpēterburgā, 1896.gadā), G.Manteifeļa sastādītajā un pāvestam Leonam XIII izdāvinātājā albumā „Terra Marianna” („Marijas zeme”), Latvijas vēsturnieku sastādītajās kartēs un citos izdevumos” (vēstures fakti no Leontīnas Maksimovas grāmatas „Viļaka un tās ļaudis gadsimtu ceļos”).

Nav daudz apdzīvotu vietu Latvijā, kuras var lepoties ar tik senu, bagātu vēsturi kā Viļaka. Vienā laikā ar Viļaku apdzīvotas vietas ir izveidojušās arī Valmierā, kura šogad svin 730 gadus, Rēzekne – 728 gadus, Daugavpils – 738, Ventspils – 723, tikai Ludza ir krietni vecāka nekā Viļaka, šogad Ludzai kā apdzīvotai vietai ir 836 gadskārta. Viļaka ir tikai 92 gadus jaunāka nekā Rīga. Bet Cēsis, Kuldīga, Limbaži ir jaunākas nekā Viļaka.


Viļakas 720 gadadienas svētku otrajā dienā notika piemiņas brīži somugru senkapos pie Viļakas luterāņu baznīcas un grāfu Lippe-Lipsku dzimtas kapenēs, un Sv. Mise Viļakas Romas katoļu baznīcā par mūžībā aizgājušajiem viļacēniem. Ik reizi, kad nepieciešami vēstures fakti par Viļaku, ieskatāmies skolotājas, vēsturnieces Leontīnas Maksimovas apkopotajos vēstures materiālos. Liels paldies Leontīnai Maksimovai par ieguldīto mūža darbu vēstures izzināšanā, apkopošanā un nodošanā nākamajām paaudzēm! Liels paldies par audzēkņu ieinteresēšanu dzimtā novada vēstures apzināšanā!


Viļakas pamatskolas bibliotekāre Rutta Jeromāne piemiņas brīža klātesošajiem atgādināja, ka agrajā dzelzs laikmetā (no Kristus dzimšanas līdz 400.gadam) šeit it dzīvojošas somugru tautas – Baltijas somi. Bet no 800. – 1200.m.ē. Viļakas pusē no dienvidiem ienāca latgaļi, atvirzot somugrus uz ziemeļiem. „Šodien esam pulcējušies pie Viļakas 700 gada dienas (1993.gadā) atklātās piemiņas vietas „Somugru senkapi”, lai godinātu mūsu senčus”, sacīja Rutta Jeromāne.


„Ja es Jums jautātu vai Jums ir viegli dzīvot? Vai Jums ir viegla dzīve? Atbildes būtu dažādas. Tieši tāpat bija mūsu senčiem, kuri pirms 720 gadiem atnāca šeit dzīvot. Arī šodien mēs dzīvojam ticības meklējumos, meklējot ceļu pie Dieva. Katrai pilsētai, katrai vietai, kur cilvēki dzīvo, pati lielākā rota ir dievnami, ko paši esam uzcēluši. Mums Viļakā ir trīs stalti dievnami: luterāņu, katoļu un pareizticīgo. Par to mēs varam būt lepni, jo tas runā par drosmi šeit dzīvot, par drosmi uzvarēt dzīvē uzliktos pārbaudījumus. Aicinu mūsu novada nākotni ielikt Dieva rokās, jo Dievs zina visas pasaules vēsturi, Dievs zina katra cilvēka likteni, jo Dievs atrodas ārpus laika. Mēs atrodamies laikā, skaitam laiku, izvērtējam vēsturi, lai nepieļautu kļūdas nākotnē. Šeit mēs esam piedzīvojuši dažādus laikus, arī laikus, kad bija aizliegts Dieva vārds. Vai mēs paļaujamies uz Dievu? Uzticēsimies Dievam, tad pārvarēsim visas šī laika grūtības un pārbaudījumus. Lai Dievs svētī  Viļakas ļaudis!” sveicot svētkos, aicināja padomāt luterāņu mācītājs Mārtiņš Vaickovskis.


Jau 122 gadus Viļaka lepojas, ka viens no vērtīgākajiem arhitektūras mantojumiem ir „gotikas  roze” – Viļakas Vissv. Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca. Pateicoties grāfienes Alinas Lippe-Lipskas atbalstam, tika uzcelta šī baznīca. Grāfiene atstāja vērtīgu mantojumu nākamajām paaudzēm, mums jāprot šis mantojums saglabāt. Grāfu Lippe-Lipskas dzimtas kapenes ir celtas reizē ar baznīcu. Tajās apglabāti grāfu Lippe-Lipsku un Zabello dzimtas piederīgi. Pēdējais apbedījums veikts 1936.gadā, atvedot no Rīgas Alinas mazdēla (vecākās meitas Marijas dēla) Sigismunda Zabello mirstīgās miesas. Viļakas Romas katoļu draudzes priesteris Staņislavs Kovaļskis aicināja darīt labus darbus.  Cilvēki, kuri dzīvojuši pirms mums, rāda mums piemēru kā pildīt Dieva gribu. „Lai labie darbi, domas, vārdi ved mūs uz Dieva gribas atklāšanu un pildīšanu. Ja Dievs dos, tad pēc 100, 200, 700 gadiem, šeit dzīvos cilvēki, kuri lūgsies par mūsu paaudzi un tās ieguldījumu Viļakas attīstībā,” vēlēja tēvs Staņislavs Kovaļskis.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


 

01.08.2013
Kalendārs
« Maijs 2017 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Varis, Eduards, Edvards
Īsās ziņas
Pasvaldību vēlēšanu dienā kursēs autobusi vēlētāju nogādāšanai vēlēšanu iecirkņos ...
Viļakas novada domes deputātu kandidātu saraksti, priekšvēlēsanu programmas ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Izlaidumi Viļakas novada izglītības iestādēs 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
27. maijā plkst. 18:00 Daugavpilī Latgales novada vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvu svētki "Lielais rits Cietoksnī" ...
28. maijā plkst. 8:00 Žīguros Pavasara tirugs. Plkst. 10:00 Žīguru Kultūras nama amatiermākslas kolektīvu koncerts ...
28. maijā Viļakas novada ģitāristu koncerts - plkst. 16:00 Viļakas Kultūras namā, plkst. 18:00 Kultūras centrā "Rekova" ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
2. jūnijā Baznīcu nakts 2017 ...
4. jūnijā no plkst. 14:00 Skanošā bērnu diena Viļakā, plkst. 17:00 estrādē koncerts "Visās varavīksnes krāsās" ...
12. jūnijā pie Viļakas novada domes Mobilais mamogrāfs ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāta 2. posms ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...