Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pieminam mūsu senčus

Viļakas (Marienhauzenas) dzimšanas diena ir 1293.gads, kad „Rīgas arhibīskaps Johansde Fehte pavēlējis cirsterniešu ordeņa mūkiem uz Viļakas ezera salas uzcelt cietoksni, kurš vēlāk ieguva nosaukumu „Marienhaus” („Marijas māja”). 1293.gads kā cietokšņa dibināšanas gads figurē Brokhauza un Efrona Enciklopēdiskajā vārdnīcā (XVIIIa sēj. Sanktpēterburgā, 1896.gadā), G.Manteifeļa sastādītajā un pāvestam Leonam XIII izdāvinātājā albumā „Terra Marianna” („Marijas zeme”), Latvijas vēsturnieku sastādītajās kartēs un citos izdevumos” (vēstures fakti no Leontīnas Maksimovas grāmatas „Viļaka un tās ļaudis gadsimtu ceļos”).

Nav daudz apdzīvotu vietu Latvijā, kuras var lepoties ar tik senu, bagātu vēsturi kā Viļaka. Vienā laikā ar Viļaku apdzīvotas vietas ir izveidojušās arī Valmierā, kura šogad svin 730 gadus, Rēzekne – 728 gadus, Daugavpils – 738, Ventspils – 723, tikai Ludza ir krietni vecāka nekā Viļaka, šogad Ludzai kā apdzīvotai vietai ir 836 gadskārta. Viļaka ir tikai 92 gadus jaunāka nekā Rīga. Bet Cēsis, Kuldīga, Limbaži ir jaunākas nekā Viļaka.


Viļakas 720 gadadienas svētku otrajā dienā notika piemiņas brīži somugru senkapos pie Viļakas luterāņu baznīcas un grāfu Lippe-Lipsku dzimtas kapenēs, un Sv. Mise Viļakas Romas katoļu baznīcā par mūžībā aizgājušajiem viļacēniem. Ik reizi, kad nepieciešami vēstures fakti par Viļaku, ieskatāmies skolotājas, vēsturnieces Leontīnas Maksimovas apkopotajos vēstures materiālos. Liels paldies Leontīnai Maksimovai par ieguldīto mūža darbu vēstures izzināšanā, apkopošanā un nodošanā nākamajām paaudzēm! Liels paldies par audzēkņu ieinteresēšanu dzimtā novada vēstures apzināšanā!


Viļakas pamatskolas bibliotekāre Rutta Jeromāne piemiņas brīža klātesošajiem atgādināja, ka agrajā dzelzs laikmetā (no Kristus dzimšanas līdz 400.gadam) šeit it dzīvojošas somugru tautas – Baltijas somi. Bet no 800. – 1200.m.ē. Viļakas pusē no dienvidiem ienāca latgaļi, atvirzot somugrus uz ziemeļiem. „Šodien esam pulcējušies pie Viļakas 700 gada dienas (1993.gadā) atklātās piemiņas vietas „Somugru senkapi”, lai godinātu mūsu senčus”, sacīja Rutta Jeromāne.


„Ja es Jums jautātu vai Jums ir viegli dzīvot? Vai Jums ir viegla dzīve? Atbildes būtu dažādas. Tieši tāpat bija mūsu senčiem, kuri pirms 720 gadiem atnāca šeit dzīvot. Arī šodien mēs dzīvojam ticības meklējumos, meklējot ceļu pie Dieva. Katrai pilsētai, katrai vietai, kur cilvēki dzīvo, pati lielākā rota ir dievnami, ko paši esam uzcēluši. Mums Viļakā ir trīs stalti dievnami: luterāņu, katoļu un pareizticīgo. Par to mēs varam būt lepni, jo tas runā par drosmi šeit dzīvot, par drosmi uzvarēt dzīvē uzliktos pārbaudījumus. Aicinu mūsu novada nākotni ielikt Dieva rokās, jo Dievs zina visas pasaules vēsturi, Dievs zina katra cilvēka likteni, jo Dievs atrodas ārpus laika. Mēs atrodamies laikā, skaitam laiku, izvērtējam vēsturi, lai nepieļautu kļūdas nākotnē. Šeit mēs esam piedzīvojuši dažādus laikus, arī laikus, kad bija aizliegts Dieva vārds. Vai mēs paļaujamies uz Dievu? Uzticēsimies Dievam, tad pārvarēsim visas šī laika grūtības un pārbaudījumus. Lai Dievs svētī  Viļakas ļaudis!” sveicot svētkos, aicināja padomāt luterāņu mācītājs Mārtiņš Vaickovskis.


Jau 122 gadus Viļaka lepojas, ka viens no vērtīgākajiem arhitektūras mantojumiem ir „gotikas  roze” – Viļakas Vissv. Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca. Pateicoties grāfienes Alinas Lippe-Lipskas atbalstam, tika uzcelta šī baznīca. Grāfiene atstāja vērtīgu mantojumu nākamajām paaudzēm, mums jāprot šis mantojums saglabāt. Grāfu Lippe-Lipskas dzimtas kapenes ir celtas reizē ar baznīcu. Tajās apglabāti grāfu Lippe-Lipsku un Zabello dzimtas piederīgi. Pēdējais apbedījums veikts 1936.gadā, atvedot no Rīgas Alinas mazdēla (vecākās meitas Marijas dēla) Sigismunda Zabello mirstīgās miesas. Viļakas Romas katoļu draudzes priesteris Staņislavs Kovaļskis aicināja darīt labus darbus.  Cilvēki, kuri dzīvojuši pirms mums, rāda mums piemēru kā pildīt Dieva gribu. „Lai labie darbi, domas, vārdi ved mūs uz Dieva gribas atklāšanu un pildīšanu. Ja Dievs dos, tad pēc 100, 200, 700 gadiem, šeit dzīvos cilvēki, kuri lūgsies par mūsu paaudzi un tās ieguldījumu Viļakas attīstībā,” vēlēja tēvs Staņislavs Kovaļskis.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


 

01.08.2013
Kalendārs
« Jūlijs 2017 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Magda, Magdalēna Magone, Mērija
Īsās ziņas
22. jūlijā plkst. 11:00 Šķilbēnu pagasta Balkānos notiks tautas skrējiena "Balkanu apļi" ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
No 30. jūnija līdz 31.jūlijam Inna Rēdmane atvaļinājumā! Pārtikas pakas Viļakas pilsēta varēs saņemt augustā ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atgādina! Lai piedalītos ceļu satiksmē, t.sk., arī pirms pavasara darbu uzsākšanas, traktortehnika un tās piekabes jāsagatavo un jāuzrāda......
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
22. jūlijā un 23. jūlijā plkst. 11:00 Baltā brieža mototrasē motokross ...
22. jūlijā  plkst. 20:00 Laukumā pie Medņevas pagasta "Ermoņiku skaņas-12" ...
25. jūlijā plkst. 16.00 Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā) atklās 1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstādi. ...
28. jūlijā plkst. 18:00 Viļakas luterāņu baznīcā koncerts ...
5. augustā plkst. 15:00 Viļakas Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā koncerts ...
5. augustā pulks. 18:00 Viļakas estrādē dziesmu spēle "Īsa pamācība mīlēšanā" un plkst. 22:00 balle kopā ar Zinti Krakopu ...
19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
20. augustā  plkst. Upītes tautas nomā izruode ...
22. - 25. augustā Storptautysikīs folkloras festivals Zīmeļlatgalē "Ļipa kust" ...
20. - 26. augustam svātki Upītie ...
26. augustā plkst. 13:00 Upītes tautas nomā izruode ...
Namateriāluos kulturas montuojuma centrs "Upīte" izsludynoj FOTO konkursu. ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...