Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Projekts “Skolas kā satelīti attīstības izglītībā”

Viļakas skolu apvienotā komanda sīvā konkurencē ar citām 88 Latvijas solu komandām, ir uzvarējusi un ir iekļauta to 9 skolu komandu vidū, kurām divu gadu laikā būs iespēja iepazīties ar globālās attīstības izglītības būtību, piedalīties dažādos apmācības pasākumos, kā arī praktiski īstenot globālās attīstības izglītības iniciatīvas savās dzīvesvietās. No Latgales otra projekta dalībniece ir Daugavpils vidusskola.

Projekta „Skolas kā satelīti attīstības izglītībā” realizēšanu vada Izglītības attīstības centrs sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām „GLEN Latvija” (Latvija) un „Leeds Development Education Center” (Lielbritānija). Projektu finansē Eiropas Savienība un Sorosa fonds Latvija.

Apvienotā Viļakas skolu komanda no 10. līdz 13.martam piedalījās projekta “Skolas kā satelīti attīstības izglītībā” pirmajā seminārā – Ziemas skolā Siguldā. No katras skolu komandas seminārā piedalījās 9 cilvēki: pieci pedagogi, divi skolēni un divi sabiedrības pārstāvji. Seminārā piedalījās Viļakas skolu komandas locekļi Viļakas Valsts ģimnāzijas direktore Ilze Strapcāne, Viļakas pamatskolas direktore Anželika Ločmele, Viļakas pamatskolas sākumskolas skolotāja Irēna Logina, Viļakas Valsts ģimnāzijas skolotāja Aija Leitena, Viļakas Valsts ģimnāzijas Vēstures, kulturoloģijas un sociālo zinību skolotāja Biruta Miņina, skolotāja un Viļakas novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļa vadītāja Sarmīte Šaicāne, Viļakas novada domes attīstības plānošanas speciāliste Vija Klegere, Viļakas Valsts ģimnāzijas 9.klases skolēns Reinis Jeromāns un 10.c klases skolniece Rigonda Šakina un Viļakas pamatskolas Skolas padomes priekšsēdētāja Inese Dvinska.


Projekta koordinatore Viļakas pamatskolas direktore Anželika Ločmele stāsta: „Šīs četras dienas patiesi bija piesātinātas un radošas. Tās bija tikšanās ar projekta vadības komandu, iesaistīto skolu komandām un jaunu kontaktu veidošana, īpaši interesanti kontaktu dibināšanā gāja mūsu jauniešiem – Rigondai un Reinim. Tie bija atraktīvi pašu iestudēti uzvedumi un pašu plānoti „tusiņi”. Tās bija saturīgas un interesantas nodarbības, kurās iepazinām un analizējam sev tuvo vidi un salīdzinājām kā cilvēki dzīvo Gvatemalā. Tās bija pārdomas rosinošas lekcijas par ikdienā blakus esošām un tomēr tik mazpazīstamām lietām. Un viss tas saistās ar vienu jēdzienu, kas līdz šim mums deviņiem bija samērā svešs un tāls – globālā jeb attīstības izglītība.

Kas tas ir? Tas nav vēl viens jauns mācību priekšmets jau tā pārblīvētajā skolu izglītības programmā, tas nav paņēmiens kā no bagātajām pasaules valstīm savākt naudu labdarībai, tas nav nekas tāds, lai nebūtu saprotams jau pirmsskolas vecuma bērnam. Attīstības izglītība ir par to, ka mēs viens ar otru esam saistīti, esam saistīti ar vidi, kurā dzīvojam. Un ka ar katru dienu mums par to arvien vairāk jādomā, jārūpējas un jāsargā.

Šīs un vēl daudzas citas interesantas un vērtīgas lietas Vija, Ilze, Sarmīte, Rigonda, Irēna, Biruta, Reinis, Inese un Anželika ielādēja savās projekta ceļasomās un atveda dalīties ar jums, novadnieki. Pirmā saruna par to jau ir notikusi komandas dalībnieku darba un mācību kolektīvos. Par seminārā apgūto pieredzi stāstīsim visiem Viļakas novada skolotājiem izglītības konferencē – 29.martā.”.


Vija Klegere stāsta: „Kā sabiedrības pārstāve piedalījos seminārā „Skola kā satelīts attīstības izglītībā”, kas notika Siguldā. Uzaicinājumu piedalīties seminārā pieņēmu, jo projekta vadības grupa ir pazīstama pēc darbošanās iepriekšējos gados notikušajā projektā par tiesiskas, demokrātiskas valsts darbības principiem. Vadības grupā ir ļoti erudīti, zinoši un atraktīvi cilvēki: Iveta Vērse, Ingūna Irbīte, Daina Zelmene. Projekta galvenā doma - skola ir kā satelīts visā pasaules attīstības procesā. Semināru programma bija ļoti pamatīgi izstrādāta un pārdomāta. Lektori arī ir darbojušies dažādos projektos un piedalījušies kā brīvprātīgie darbā dažādās pasaules valstīs. Sabiedrības pārstāvjiem bija izveidota speciāla semināra programma, mums bija iespēja noklausīties daudzus veiksmes stāstus par brīvprātīgo darbu Gruzijā, Šrilankā, Gvatemalā, Tadžikistānā un Uzbekistānā. Noklausoties stāstus, sapratu, ka ne vienmēr mēs ar savu aktīvo un civilizēto darbošanos darām laimīgus šo valstu cilvēkus. Vispirms vēlams būtu iegūt informāciju par vajadzībām, interesēm, iespējām, un tad palīdzēt. Piemēram, Gvatemalā, vēlēšanās apmācīt ciema jauniešus datorprasmēm, nevainagojās ar panākumiem, jo ciemā nebija elektrības. Šis un vēl citi interesanti gadījumi liecina, par to, ka pasaule ir ļoti atšķirīga dažādos aspektos un ar to arī tā ir interesanta. Ne vienmēr tas, kas ir svarīgs Latvijas jaunietim, ir vienaldzīgs Šrilankas jauniešiem. Šī ir tikai viena no problēmām, kas tika skatīta, vēl runājām par attīstības sadarbību, godīgu tirdzniecību, vides saglabāšanu, par resursiem un to vienlīdzīgu sadali un alternatīviem variantiem. 22.aprīlī piedalīsimies seminārā Daugavpilī, pavasarī organizēsim zīmējumu konkursu skolēniem un rīkosim sakopšanas talkas”.

 

Projekts  (Nr. DCI-NSA ED/2009/202-219) tiek īstenots Eiropas Komisijas (EK) projektu programmas „Non-State Actors and Local Authorities in Development - Public awareness and education for development in Europe” ietvaros ar Eiropas Savienības finansējumu un Sorosa fonda - Latvija līdzfinansējumu. Par šī materiāla saturu pilnībā atbild Izglītības attīstības centrs un tas nevar tikt uzskatīts par Eiropas Savienības viedokli.

http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm

09.04.2010
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Paulis, Pauls, Pāvils, Pēteris
Īsās ziņas
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
No 30. jūnija līdz 31.jūlijam Inna Rēdmane atvaļinājumā! Pārtikas pakas Viļakas pilsēta varēs saņemt augustā... ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
29. jūnijā Žīguros Viļķenes amatierteātra izrāde un Pēterdiena ar novada kapellām ...
30. jūnijā no plkst. 9:00 ekskursija pa Viļakas novada uzņēmumiem Ziemeļlatgales uzņēmēju dienu ietvaros ...
30. jūnijā un 1. jūlijā Ziemeļlatgales uzņēmēju dienas 2017 ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
5. jūlijā plkst. 15:00 Viļakas kultūras namā bezmaksas redzes pārbaude ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā no plkst. 13:00 Viļakas pilsētas estrādē Mazā Stiprinieka 7 varoņdarbi ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāts ...
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...