Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Meistardarbnīcās piedalās igauņi un krievi

Notikumiem bagātu nedēļas nogali, 18. un 19.maijā, Viļakas novadā aizvadīja projekta Nr. ELRI-016 "Kultūras un radošo industriju centru attīstību Räpinā, Viļakā un Pečoros" partneru pārstāvji. Pārrobežu sadarbības projektā ir plānots ne tikai veikt ēku rekonstrukciju, bet arī organizēt kopējas aktivitātes, lai cilvēkiem būtu iespējams nodibināt savstarpējos kontaktus un turpināt sadarbību arī pēc šī projekta īstenošanas. Katra projektā iesaistītā dalībvalsts ir atbildīga par meistardarbnīcu organizēšanu savā valstī.

Pirmie starptautiskās meistardarbnīcas organizējām  mēs – Viļakas novada domes projektā iesaistīto cilvēku komanda sadarbojoties ar Viļakas novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļu un ieklausoties izglītības un kultūras speciālistu padomos.  Meistardarbnīcām izvēlējāmies šo nedēļas nogali, lai viesiem no Igaunijas un Krievijas būtu iespējams izbaudīt un iepazīt daudzveidīgo latviešu kultūru.

Projekta vadošais partneris Räpinas pašvaldība no Igaunijas un Pečoru rajona administrācija un pašvaldības kultūras institūcija „Pečoru rajona kultūras centrs” no Krievijas vēl nebija apmeklējuši projektā plānoto, rekonstruēto klostera ēkas daļu, tāpēc par godu viesiem Viļakas novada dome organizēja svētku koncertu, kurā igauņi un krievi guva sparu, lai visu dienu aktīvi piedalītos dažādās aktivitātēs. Svētku koncertu sniedza Viļakas Valsts ģimnāzijas koris un tā vadītāja Ilona Bukša, Viļakas Mūzikas un mākslas skolas vijolnieku ansamblis un saksofonisti, kur spēlē arī skolas direktors Aldis Prancāns, dziesmu angļu valodā nodziedāja Normunds Orlovs un Olita Urbāne. Skaisto svētku koncertu noslēdza Vilis Cibulis ar ģitāristiem no Šķilbēnu pagasta un Viļakas pilsētas.

Meistardarbnīcas norisinājās kultūrvēstures muzejā „Vēršukalns”. Ierodoties „Vēršukalnā” dalībnieki samulsa, jo nesaprata, ko izvēlēties, kur doties, ko darīt. Dalībniekiem uzdevām divus uzdevumus: pusdienās ēdīsiet tikai tad, ja paši tās sagatavosiet, ja nesagatavosiet, tad nebūs, ko ēst, un dāvanas mājās varēsiet aizvest tikai tad, ja paši tās izgatavosiet. Dalībnieki apņēmības pilni ķērās pie uzdevumu veikšanas. Kultūrvēstures muzeja „Vēršukalns” vadītājs Aldis Pušpurs bija sagādājis visus produktus, kas nepieciešami, lai izvārītu zupu, kā arī bija uzraudzējis mīklu, lai izceptu gardo baltmaizi. Meistardarbnīcu dalībnieki no Räpinas, Pečoriem un arī Viļakas novada centīgi grieza zupas sastāvdaļas, gatavoja frikadeles, mēģināja izcept arī rozītes. Citi dalībnieki izvēlējās iemācīties izgatavot ziepes, citi liet sveces, sievietes azartiski piedalījās brošu izgatavošanā. Dalībnieces, kurām gribējās ātri apgūt prasmi, izgatavoja mākslinieces Elitas Patmalnieces lielās un krāšņās brošas, čaklākās aizrāvās ar pērlīšu piešūšanu, izskatījās, ka varbūt kādai tas paliks mājas darbs, taču dalībniece centīgi strādāja un uzvarēja cīņā ar diegu, adatu un pērlītēm. Brošas no filca un citiem materiāliem izgatavot pacietīgi mācīja Lana Ceplīte. Andra Korņejeva visiem interesentiem iemācīja izliet sveces un Valentīna Beča aizrāva ar ziepju izgatavošanu un čaklākie izgatavoja pat divus ziepju gabaliņus. Kad dāvanu maisi bija pilni ar dāvanām, bija nogaršota pašu gatavotā zupa un Alda Pušpura ceptā maizīte, tad visi teicām paldies „Vēršukalnam” un dalībnieki no Igaunijas un Krievijas izteica vēlmi vēl kādreiz te atgriezties.

Dienas turpinājumā viesi apmeklēja Viļakas novada III Bērnu un jaunatnes radošo festivālu. Igauņi un krievi bija sajūsmā par bērnu un jauniešu sniegto koncertu. Krievijas delegācijas pārstāvji nebeidza vien iztaujāt, vai dejotāji, kas uzstājās vienā priekšnesumā ir no vienas skolas. Saņemot atbildi, ka no dažādām skolām. Viņi turpināja brīnīties kā tas varbūt, cik regulāri viņi organizē kopmēģinājumus. Krievijas pārstāvjus ieinteresēja ideja kā Viļakā tiek organizēts šāds pasākums, viņi domā, ka šādu ideju varētu realizēt arī Pečoros, organizējot kādu rajona mēroga bērnu un jauniešu festivālu.


Sakarā ar daudzajiem projektiem, kurus realizē Pečoru rajona administrācija, Krievijas pārstāvji sestdien vēlu vakarā devās mājās. Taču dalībniekiem no Igaunijas svētdien bija iespējams iepazīties ar Viļakas novada kultūrvēsturisko mantojumu. Svētdienas rītā igauņi apmeklēja Sv. Misi Šķilbēnu Romas katoļu baznīcā un bija ļoti priecīgi par skaisto dziedāšanu un aizkustināti, ka priesteris Ivars Vigulis daļu sprediķa runāja krievu valodā, lai arī igauņi saprastu, ka 19.maijā Romas katoļu baznīca un arī luterāņi svin Vasarsvētkus.
Reti, kurš vienaldzīgs var pabraukt garām Viļakas Romas katoļu baznīcai. Sestdien igauņi redzēja Viļakas katoļu baznīcu un nodomāja, ka gribētos šo arhitektūras mākslas darbu apskatīties. Igauņi bija priecīgi, ka viņi ne tikai iepazinās ar Viļakas vēsturi Viļakas muzejā, bet apmeklēja arī visas Viļakā esošas baznīcas: pareizticīgo, luterāņu un katoļu. Krievijas un Igaunijas delegācijas pateicās visiem, kuri iemācīja viņiem jaunas prasmes un kuri bagātināja viņu pieredzi. „Nav vārdu, lai pateiktos”, atvadoties atzina igauņi. Un piebilda, ka viņiem rūpīgi būs jāpārdomā darba kārtība, lai meistardarbnīcas Räpinā aizritētu tikpat veiksmīgi kā Viļakā.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

20.05.2013
Kalendārs
« Jūlijs 2017 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Meldra, Meldris, Melisa
Īsās ziņas
22. jūlijā plkst. 11:00 Šķilbēnu pagasta Balkānos notiks tautas skrējiena "Balkanu apļi" ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
No 30. jūnija līdz 31.jūlijam Inna Rēdmane atvaļinājumā! Pārtikas pakas Viļakas pilsēta varēs saņemt augustā ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atgādina! Lai piedalītos ceļu satiksmē, t.sk., arī pirms pavasara darbu uzsākšanas, traktortehnika un tās piekabes jāsagatavo un jāuzrāda......
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
22. jūlijā un 23. jūlijā plkst. 11:00 Baltā brieža mototrasē motokross ...
22. jūlijā  plkst. 20:00 Laukumā pie Medņevas pagasta "Ermoņiku skaņas-12" ...
25. jūlijā plkst. 16.00 Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā) atklās 1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstādi. ...
28. jūlijā plkst. 18:00 Viļakas luterāņu baznīcā koncerts ...
5. augustā plkst. 15:00 Viļakas Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā koncerts ...
5. augustā pulks. 18:00 Viļakas estrādē dziesmu spēle "Īsa pamācība mīlēšanā" un plkst. 22:00 balle kopā ar Zinti Krakopu ...
19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
20. augustā  plkst. Upītes tautas nomā izruode ...
22. - 25. augustā Storptautysikīs folkloras festivals Zīmeļlatgalē "Ļipa kust" ...
20. - 26. augustam svātki Upītie ...
26. augustā plkst. 13:00 Upītes tautas nomā izruode ...
Namateriāluos kulturas montuojuma centrs "Upīte" izsludynoj FOTO konkursu. ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...