Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Meistardarbnīcās piedalās igauņi un krievi

Notikumiem bagātu nedēļas nogali, 18. un 19.maijā, Viļakas novadā aizvadīja projekta Nr. ELRI-016 "Kultūras un radošo industriju centru attīstību Räpinā, Viļakā un Pečoros" partneru pārstāvji. Pārrobežu sadarbības projektā ir plānots ne tikai veikt ēku rekonstrukciju, bet arī organizēt kopējas aktivitātes, lai cilvēkiem būtu iespējams nodibināt savstarpējos kontaktus un turpināt sadarbību arī pēc šī projekta īstenošanas. Katra projektā iesaistītā dalībvalsts ir atbildīga par meistardarbnīcu organizēšanu savā valstī.

Pirmie starptautiskās meistardarbnīcas organizējām  mēs – Viļakas novada domes projektā iesaistīto cilvēku komanda sadarbojoties ar Viļakas novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļu un ieklausoties izglītības un kultūras speciālistu padomos.  Meistardarbnīcām izvēlējāmies šo nedēļas nogali, lai viesiem no Igaunijas un Krievijas būtu iespējams izbaudīt un iepazīt daudzveidīgo latviešu kultūru.

Projekta vadošais partneris Räpinas pašvaldība no Igaunijas un Pečoru rajona administrācija un pašvaldības kultūras institūcija „Pečoru rajona kultūras centrs” no Krievijas vēl nebija apmeklējuši projektā plānoto, rekonstruēto klostera ēkas daļu, tāpēc par godu viesiem Viļakas novada dome organizēja svētku koncertu, kurā igauņi un krievi guva sparu, lai visu dienu aktīvi piedalītos dažādās aktivitātēs. Svētku koncertu sniedza Viļakas Valsts ģimnāzijas koris un tā vadītāja Ilona Bukša, Viļakas Mūzikas un mākslas skolas vijolnieku ansamblis un saksofonisti, kur spēlē arī skolas direktors Aldis Prancāns, dziesmu angļu valodā nodziedāja Normunds Orlovs un Olita Urbāne. Skaisto svētku koncertu noslēdza Vilis Cibulis ar ģitāristiem no Šķilbēnu pagasta un Viļakas pilsētas.

Meistardarbnīcas norisinājās kultūrvēstures muzejā „Vēršukalns”. Ierodoties „Vēršukalnā” dalībnieki samulsa, jo nesaprata, ko izvēlēties, kur doties, ko darīt. Dalībniekiem uzdevām divus uzdevumus: pusdienās ēdīsiet tikai tad, ja paši tās sagatavosiet, ja nesagatavosiet, tad nebūs, ko ēst, un dāvanas mājās varēsiet aizvest tikai tad, ja paši tās izgatavosiet. Dalībnieki apņēmības pilni ķērās pie uzdevumu veikšanas. Kultūrvēstures muzeja „Vēršukalns” vadītājs Aldis Pušpurs bija sagādājis visus produktus, kas nepieciešami, lai izvārītu zupu, kā arī bija uzraudzējis mīklu, lai izceptu gardo baltmaizi. Meistardarbnīcu dalībnieki no Räpinas, Pečoriem un arī Viļakas novada centīgi grieza zupas sastāvdaļas, gatavoja frikadeles, mēģināja izcept arī rozītes. Citi dalībnieki izvēlējās iemācīties izgatavot ziepes, citi liet sveces, sievietes azartiski piedalījās brošu izgatavošanā. Dalībnieces, kurām gribējās ātri apgūt prasmi, izgatavoja mākslinieces Elitas Patmalnieces lielās un krāšņās brošas, čaklākās aizrāvās ar pērlīšu piešūšanu, izskatījās, ka varbūt kādai tas paliks mājas darbs, taču dalībniece centīgi strādāja un uzvarēja cīņā ar diegu, adatu un pērlītēm. Brošas no filca un citiem materiāliem izgatavot pacietīgi mācīja Lana Ceplīte. Andra Korņejeva visiem interesentiem iemācīja izliet sveces un Valentīna Beča aizrāva ar ziepju izgatavošanu un čaklākie izgatavoja pat divus ziepju gabaliņus. Kad dāvanu maisi bija pilni ar dāvanām, bija nogaršota pašu gatavotā zupa un Alda Pušpura ceptā maizīte, tad visi teicām paldies „Vēršukalnam” un dalībnieki no Igaunijas un Krievijas izteica vēlmi vēl kādreiz te atgriezties.

Dienas turpinājumā viesi apmeklēja Viļakas novada III Bērnu un jaunatnes radošo festivālu. Igauņi un krievi bija sajūsmā par bērnu un jauniešu sniegto koncertu. Krievijas delegācijas pārstāvji nebeidza vien iztaujāt, vai dejotāji, kas uzstājās vienā priekšnesumā ir no vienas skolas. Saņemot atbildi, ka no dažādām skolām. Viņi turpināja brīnīties kā tas varbūt, cik regulāri viņi organizē kopmēģinājumus. Krievijas pārstāvjus ieinteresēja ideja kā Viļakā tiek organizēts šāds pasākums, viņi domā, ka šādu ideju varētu realizēt arī Pečoros, organizējot kādu rajona mēroga bērnu un jauniešu festivālu.


Sakarā ar daudzajiem projektiem, kurus realizē Pečoru rajona administrācija, Krievijas pārstāvji sestdien vēlu vakarā devās mājās. Taču dalībniekiem no Igaunijas svētdien bija iespējams iepazīties ar Viļakas novada kultūrvēsturisko mantojumu. Svētdienas rītā igauņi apmeklēja Sv. Misi Šķilbēnu Romas katoļu baznīcā un bija ļoti priecīgi par skaisto dziedāšanu un aizkustināti, ka priesteris Ivars Vigulis daļu sprediķa runāja krievu valodā, lai arī igauņi saprastu, ka 19.maijā Romas katoļu baznīca un arī luterāņi svin Vasarsvētkus.
Reti, kurš vienaldzīgs var pabraukt garām Viļakas Romas katoļu baznīcai. Sestdien igauņi redzēja Viļakas katoļu baznīcu un nodomāja, ka gribētos šo arhitektūras mākslas darbu apskatīties. Igauņi bija priecīgi, ka viņi ne tikai iepazinās ar Viļakas vēsturi Viļakas muzejā, bet apmeklēja arī visas Viļakā esošas baznīcas: pareizticīgo, luterāņu un katoļu. Krievijas un Igaunijas delegācijas pateicās visiem, kuri iemācīja viņiem jaunas prasmes un kuri bagātināja viņu pieredzi. „Nav vārdu, lai pateiktos”, atvadoties atzina igauņi. Un piebilda, ka viņiem rūpīgi būs jāpārdomā darba kārtība, lai meistardarbnīcas Räpinā aizritētu tikpat veiksmīgi kā Viļakā.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

20.05.2013
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Īsās ziņas
Viļakas novada domes darba laiks pirmssvētku un svētku dienās ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
22. jūnijā Borisovā tautas futbols, nakts skrējiens, Jāņu ielīgošana un diskoballe ...
22. jūnijā plkst. 21:00 Upītes stadionā skaļuo nakts "Pīdzīdam" ...
22. jūnijā plkst. 22:00 Medņevā laukumā pie pagasta (lietus gadījumā Medņevas Tautas namā) Pirmsjāņu balle kopā ar Ralfu. Ieeja bez maksas. ...
23. jūnijā Viļakas estrādē no plkst. 19:30 mājražotāju tirdziņš, plkst. 20:00 izrāde "Zagļi", plkst. 22:00 Līgo nakts balle ...
23. jūnijā plkst. 22:00 stāvlaukumā pie kultūras centra "Rekova" diskoballe ...
23. jūnijā plkst. 21:00 Žīguru estrādē Līgo vakars ar kultūras nama pašdarbniekiem, diskoballe ...
29. jūnijā Žīguros Viļķenes amatierteātra izrāde un Pēterdiena ar novada kapellām ...
30. jūnijā no plkst. 9:00 ekskursija pa Viļakas novada uzņēmumiem Ziemeļlatgales uzņēmēju dienu ietvaros ...
30. jūnijā un 1. jūlijā Ziemeļlatgales uzņēmēju dienas 2017 ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
5. jūlijā plkst. 15:00 Viļakas kultūras namā bezmaksas redzes pārbaude ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāts ...
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...