Valdim Bušam 100

30.maijā Jūrmalas muzejā atklāja izstādi “Valdis Bušs Savienojums”, kas veltīta mākslinieka simtajai dzimšanas dienai. Tā bija saviļņojoša sajūta Balvu Mākslas skolas direktorei Elitai Teilānei, Balvu Novada muzeja vadītājai Ivetai Supei un Balvu novada pašvaldības projektu vadītājai Vinetai Zeltkalnei piedalīties izstādes atklāšanā, pārstāvot Ziemeļlatgali – Valda Buša dzimto pusi. Valdis Bušs ir dzimis 1924.gada 25.jūlijā Balvu novada Susāju pagasta Pokševas ciemā septiņu bērnu ģimenē.

Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Rita Sproģe, atklājot izstādi, teica: “Aplūkojot gleznas mēs sarunājamies ar mākslinieku. Māksla ir tā, kura runā caur vēsturi, kultūru un runā pāri laikam. Paldies Valdim Bušam par atstāto mantojumu visai Latvijai un pilsētai Jūrmalai.”

Jūrmalas muzeja direktors Ernests Sviklis atklāja, ka izstādes atklāšana vienmēr ir notikums muzejā. “Šī gada būtiskākais un nozīmīgākais notikums Jūrmalas muzejā ir Valda Buša izstāde. Simtgade tas ir milzīgs notikums. Mākslinieks mantojumā ir atstājis vairāk kā 5000 gleznas. Pateicoties dēlam Ilmāram Bušam, kas ir viņa mantojuma rūpīgs glabātājs un mākslas zinātniecēm Edvardai Šmitei un Ingrīdai Burānei, kuras ir palīdzējušas sistematizēt un aprakstīt mākslas darbus, mums ir iespējams aplūkot tik daudzveidīgu izstādi. Tikai Valda Buša mērķtiecība un izturība palīdzēja viņam iekļūt, nostabilizēties, palikt mākslas vidē un kļūt par atpazīstamu mākslas zīmolu. Valdis Bušs ir bagāts mākslinieks, jo viņa simtās dzimšanas dienas izstādē publiski sabiedrības apskatei ir izstādīti darbi, kuri nav bijuši apskatāmi daudzās iepriekšējās izstādēs. Valdis Bušs ir bagāts, jo par viņa mantojumu rūpējas ģimene un ir atvērta sadarbībai, lai gleznas būtu apskatāms izstādēs,” izstāstīja Jūrmalas muzeja direktors Ernests Sviklis.

Jūrmalas valstpilsētas pašvaldības darbinieki jau pagājušajā gadā uzsāka gatavošanos Valda Buša simtgadei. Izstādes kuratore Inga Bunkše izstādi veidoja gadu. Tas bijis ļoti apjomīgs darbs, lai izvēlētos darbus, sagatavotu tekstu un izstādi veidotu, ka Valdis Bušs ir spēka gados, spējīgs radīt un darīt. Inga Bunkše īpaši domāja kā uzrunāt un kā izstādei piesaistīt jaunāko paaudzi, tāpēc sadarbībā ar scenogrāfu Martinu Vizbuli un studentiem ir izveidota papildus izstāde datorā un 10 mākslas darbiem papildinātā un virtuālā realitāte. Mākslas zinātniece Edvarda Šmite uzsvēra, ka “Valdis Bušs dzīvoja šodienai, viņš nedomāja par pagātni un nedomāja, kas notiks rītdien. Latvijā Valdis Bušs tāds ir vienīgais, viņa personība bija dziļa, domājoša un apbrīnojami neatkarīga visos laikos.”

“Manas krāsas ir spilgtas, mazliet trakas,” tā savulaik ir teicis mākslinieks Valdis Bušs. Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa aicināja apskatīt arī Bulduru izstāžu namu. Ēkas otrajā stāvā izvietota Valda Buša darbnīca un gleznas. Šajā ēka savulaik ir dzīvojis mākslinieks. Ēkas pirmajā stāvā māksliniece Guna Millersone iekārtos izstādi “Buša laiks. Laikabiedri”, kas tiks atklāta 4.jūlijā. Valda Buša darbi jubilejas gadā ir apskatāmi arī Bulduru brīvdabas ekspozīcijā, kas izvietota netālu no Bulduru dzelzceļa stacijas. Valda Buša gleznas no privātkolekcijas ir apskatāmās arī Rīgā – mākslas galerijā Art Platz (Alberta ielā).

Valda Buša simto dzimšanas dienu svinēs 8.starptautiskā glezniecības plenēra dalībnieki 2024.gada 25.jūlijā Viļakā un plenēra laikā tapušo darbu izstādi atklās 31.jūlijā Viļakas muzeja izstāžu zālē. Aicināti visi mākslas mīļotāji un Valdu Buša daiļrades cienītāji iepazīties ar izstādēs izstādītajām gleznām. Tikai šogad ir iespējams redzēt tik daudz Valda Buša oriģināldarbus.

Vineta Zeltkalne
Foto: Ilze Kadiķe (kopbilde ar Bušu ģimeni) un Vineta Zeltkalne

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas sēde

Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Aija Mežale sasauc Izglītības, kultūras un sporta ...

Samazināts reģionālo autobusu maršrutu reisu skaits

Sakarā ar valstī noteikto ārkārtējo situāciju Covid-19 izplatības mazināšanai pēdējo dienu laikā reģionālo maršrutu ...