Izdots katalogs “7. Starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2023”

Izdots katalogs “Valdis Bušs 2023”. Katalogā apskatāmas 2023. gada plenēra laikā tapušo darbu fotogrāfijas. 7. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2022” dalībnieki bija mākslinieki: Mahamudul Hasan (Bangladeša), Daiga Krūze (Latvija), Natalia Borkowska (Borczi) (Polija), Leticia Balzi (Argentīna/ Norvēģija), Jānis Plivda (Latvija) un Arvidas  (Arvydas) Martinaitis (Lietuva).

Digitālajā versija katalogam ir pieejama, sekojot saitei:  https://failiem.lv/u/4nwrn7na9e. Šobrīd daļa plenēra laikā tapušo mākslas darbu ir apskatāmi Balvu centrālajā bibliotēkā, Tirgus ielā 7, Balvos. Ikvienai iestādei, muzejam, bibliotēkai, izstāžu zālei ir iespējams eksponēt plenāra laikā tapušos darbus. Par iespēju interesēties Viļakas muzejā.

“Jau septīto reizi, Balvu novada pašvaldībai sadarbojoties ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Viļakā aizritējis 7. Starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2023”. Kā ikkatru gadu, plenēra pamatmērķis ir aktualizēt Valda Buša materiālā un nemateriālā mantojuma vietu un nozīmi mūsdienu ainavu glezniecībā, kā arī kopt un saglabāt ainavu glezniecības tradīcijas Ziemeļlatgalē, veidojot Viļaku par starptautisku plenēru norises vietu ar kvalitāti, profesionalitāti un ilgtspēju izaugsmē. Jau divdesmitajā gadsimtā ainavu glezniecība uzsāka žanra transformāciju – vietas tvērumi kļuva izplūdušāki, mazāk konkrēti un pat abstrakti. Tajā pašā laikā saglabājās paaudzēs pārmantotais asais un skaidrais ainaviskais redzējums, tiešais kadrējums un fotogrāfiskā kolorīta izvēle. Septiņus gadus novērojot Latvijas un ārvalstu mākslinieku sniegumu ainavu glezniecībā, žanra izmaiņas ir skaidri pamanāmas. Plenēra sadarbībā tradicionālās ainavu glezniecības meistari tiekas ar vairāk abstraktā ainavas laukā strādājošiem māksliniekiem, vienuviet sastopas dažādas kultūras un paaudzes,” kataloga ievadā raksta plenēra kuratori Elita Teilāne un Māris Čačka.

Daudziem māksliniekiem ir vieglāk gleznot, nekā izteikt savas domas rakstiski. Viens no grūtākajiem uzdevumiem ir uzrakstīt savas pārdomas plenēra katalogam.

“Valda Buša gleznās redzēju, ka viņš nebaidījās eksperimentēt ar ainavu, mainīt perspektīvas un krāsas un attēlot Viļaku radošās kompozīcijās. Kā viesmākslinieci mani pavadīja uz dažādām apskates vietām. Vispirms es skicēju ārā ar eļļas pasteļiem uz papīra, lai pārdomātu krāsu gammu un strukturētu varbūtējās idejas savām ainavas kompozīcijām. Tad gleznoju studijā ar logu, no kura pavērās skats uz ezeru. Katru dienu vēroju, kā gaisma mainīja Viļakas ezera ūdeni, debesis un augu sulīgās krāsas. Tāpēc ierosmi maniem darbiem dāvāja Viļakas ezera apkārtnes daba, koki un pilsētas arhitektūra,” atklāja Leticia Balzi.

“Iespaidīga rādās vietējā katoļu baznīca, pievelk un nelaiž vaļā. Pie sevis nolemju to noteikti uzgleznot. Interesē arī māju jumtu kārtojumi, vecā koka arhitektūra. Apskatot pilsētu, saprotu, ka te ir radoša vieta māksliniekam. Mākslinieka paradīze. Par šīs paradīzes radīšanu jāpateicas plenēra rīkotājiem – Mārim, Elitai un Vinetai. Paldies par fantastisko pieredzi! Sajūtas ir vienreizējas un vēl ilgi sildīs dvēseli,” pārdomās dalījās Jānis Plivda.

“Esmu sajūsmā par Latvijas mazpilsētu un ciemu kultūras mantojumu. Turklāt vietējā ainava ir ļoti zaļa un ārkārtīgi skaista, kas to tuvina Bangladešai. Vietējās ainavas raksturīgākā iezīme tomēr ir ziedu pārbagātība. Lai gan Bangladeša ir varenu upju valsts, atbraucis šurp, atskārtu, ka arī mazāka upe – kā tās, ko redzēju Viļakā – var sniegt ļoti daudz prieka. Kopumā es šeit jutos kā mājās,” priecīgi teica Mahamudul Hasan.

“Es gribu noķert saulaino sajūtu. Prieku un bezrūpību. Un tieši Viļakā šīs sajūtas bija visapkārt. Te atradu gan mājīgumu un mieru Viļakas ezera niedrājā, gan piedzīvojumus Stiglavas gravā. Šī piedzīvotā, redzētā un pieredzētā ainava palīdzēja atklāt sevi gleznās, iet brīvi savā radošumā. Tāpatarī Valda Buša gleznas radīja tīru prieku un iedvesmu. Šos vērojumus dabā, šo ārkārtīgi interesanto un acij nepierasto ainavu varēju piedzīvot brīnišķīgā kompānijā – kopā ar Latvijas un ārvalstu māksliniekiem un plenēra rīkotājiem, kuru klātbūtne kļuva par stāsta daļu manās gleznās,” rakstīja Daiga Krūze.

Projekta “7. Starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2023”” (līguma Nr. LKP2023/28) norisi atbalstīja Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts Kultūrkapitāla mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.

Informāciju sagatavoja: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

Foto: Vineta Zeltkalne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Donoru diena

10.maijā Donoru diena Viļakas kultūras namā no plkst.9.00-13.00 Aicinām ikvienu VADC asins nodošanas vietu ...

Spēle “Ziemeļlatgales detektīvi”

Aicinām piedalīties spēlē, kura tapusi Balvu Centrālajai bibliotēkai sadarbībā ar Balvu un Viļakas novadu ...

Informācija par izlaidumiem/ atvadām no skolām Balvu novada izglītības iestādēs

Ar apkopoto informāciju par izlaidumiem/ atvadām no skolām Balvu novada izglītības iestādēs var iepazīties ŠEIT.