Saules mūžu Upītei

Š.g. 19.augustā Upītē notika pasākums “Otkon jauns”, kura laikā tika atklāts pārbūvētais un atjaunotais nemateriālā kultūras mantojuma centrs “Upīte”. Centra vadītājs Andris Slišāns atzina, ka tas ir gadsimta notikums Upītē, jo par projekta uzsākšanu tika domāts jau 2018.gadā, kad tika izstrādāts būvprojekts. Diemžēl politiskie notikumi ieviesa dažādas korekcijas un tikai pēc 5 gadiem izdevās realizēt sagatavoto būvprojektu.

“Svētīšu šo centru kā vietu, kur saplūst gars, dvēsele un sirds. Vēlēšu stipru garu Andrim Slišānam un viņa komandai. Lai ikviens top garīgi uzpildīts nemateriālā kultūras mantojuma centrā “Upīte”, saņemot garīgu stiprinājumu, aicināšu ar to dalīties arī tālāk. Lai Dievs palīdz piepildīt sapņus arī turpmāk, lai labie darbi turpinās,” svētījot centru, vēlēja prāvests Guntars Skutels.

Dejas soļu ritmos visi atklāšanas pasākumi dalībnieki devās uz 2.stāvu, kur ir izbūvēta izstāžu zāle. Publiski pirmā dziesma jaunajā izstāžu zālē izskanēja Ziemeļlatgales himna “Padzīdam i mēs”.

Būvdarbu laikā ieguvēja ir bibliotēkas vadītāja Lolita Spridzāne, jo bibliotēkai ir atjaunotas telpas un no bibliotēkas telpām pārcelts muzejs, līdz ar to paplašinās pieejamās telpas bibliotēkai. Bet vislielākais ieguvējs ir muzejs, kuru vada Ligita Spridzāne. Muzejs ieguva jaunu izstāžu zāli, fondu telpu, meistardarbnīcu rīkošanas telpu, kā arī ir atjaunotas esošā muzeja telpas. Neticami, bet beidzot centra vadītājam Andrim Slišānam būs savs kabinets, kā arī ir uzbūvēta aizskatuves daļa, kur ir telpas māksliniekiem, lai viņi varētu cilvēciskos apstākļos pārģērbties pirms uzstāšanās, nevis to darīt savās mašīnās.  Centrā “Upītē” notika tik daudz dažādu pasākumu, bet nebija telpu, kur realizēt idejas.

Latvijas Nacionālā kultūras mantojuma centra Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere atzina, ka ir divu veidu cilvēki, vieni visam piekritīs, viegli ar viņiem būs strādāt, nerunās pretī, neizies uz konfliktiem, otri – argumentēs, pamatos, aizstāvēs savas idejas, būs neērtie, bet virzīsies uz attīstību. “Upītē dzīvo tie otrie. Droši vien daudziem un bieži vien vadītājs Andris Slišāns ir tas neērtais vadītājs, kuram ir idejas, kuras ir jāīsteno. Bet tieši tie otrie virza pasaules attīstību. Vēlu, lai radošais gars un idejas neapsīkst Upītē,” sacīja Gita Lancere. Gitas vēlējumiem pievienojās arī Balvu novada nemateriālās kultūras mantojuma eksperte Ruta Cibule, kura novēlēja kultūrtelpu piepildīt arī turpmāk ar sirsnīgiem pasākumiem, lai visi kā vienmēr steigtos uz Upīti.

Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs aicināja atcerēties vēl senāku vēsturi, ka Upītes kultūrtelpas pirmie veidotāji bija Ontons Slišāns un viņa sieva Irēna. “Liels prieks, ka Slišānu ģimene turpina Ontona iesākto. Ontons Slišāns skatoties no debesu maliņas, var būt lepns par paveikto. Ontons bija viens no nesaprastākajiem cilvēkiem toreizējā Balvu rajonā. Sapņi ir nepieciešami, bet, lai piepildītos sapņi, ir nepieciešama rīcība kā sasniegt  šos sapņus. Svarīgi ir mērķtiecīgi doties sapņu piepildīšanā. Paldies Jānim Trupovniekam un Jurim Pūcem, kuri bija sekmīgi soļi sapņa piepildīšanā. Aicinu neapstāties, ja vienreiz sapnis nepiepildās, turpiniet doties uz to. Realizējiet sapņus šodien, jo rītdien tie izmaksās pat sešas reizes dārgāk,” teica Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Kopējās projekta izmaksas (t. sk. būvdarbi, autoruzraudzība, būvuzraudzība un PVN) ir 846573.29 euro. Valsts programmas atbalsts projekta īstenošanai ir 588302.00 euro.  Paldies būvniekiem SIA “ĢL Konsultants” un personīgi Ģirtam Letiņam un Uldim Putānam, paldies autoruzraudzības firmai SIA “VARIRAD” un personīgi Sandrim Smirnovam un Viktoram Bašķirovam, paldies būvuzraugu kompānijai SIA “BaltLine Globe” un personīgi Uldim Stuklim.

Jau 10 gadus Upīte sadarbojas ar Latvijas Nacionālo teātri. Arī atklāšanas pasākuma dienā visiem interesentiem bija iespēja noskatīties izrādi  “Divas pasaules”.  Aktīvākie pasākuma dalībnieki piedalījās arī dančos līdz rīta gaismai. Projekta laikā uzstādīti arī saules paneļi, kas ražo elektrību centra vajadzībām un neiztērēto pārdot tīklā. Saules enerģija palīdzēs dzīvot saules mūžu nemateriālā kultūras mantojuma centram “Upīte”.

Teksts: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Aicinām uz tikšanos Balvu novada tūrisma uzņēmējus

2023.gada 18.aprīlī plkst. 10:00 esošos un potenciālos tūrisma objektu saimniekus un tūrisma uzņēmējus no ...

Apstiprina Balvu novada pašvaldības 2022.gada budžetu un citus lēmumus

Šodien, 2.februārī, attālinātā režīmā notika Balvu novada ārkārtas sēde. Darba kārtībā deputāti izskatīja 5 ...

Skilluminati “ODA”

Pie skatītājiem nonāk izaicinoša filma “ODA”, kuras liela daļa tika filmēta Viļakas novada Kupravā. ...