Plenēra “Valdis Bušs 2023” mākslinieku stāsti

Arvidas (Arvydas) Martinaitis dzimis, audzis un dzīvo Kauņā. Lietuvietis, iepazīstinot ar sevi saka, ka labāk lai par viņu stāsta viņa darbi, nevis gari un plaši viņš pats. Arvidas tēvs un vectēvs bija populāri gleznotāji Lietuvā. Bērnībā Arvidas nebija domājis kļūt par mākslinieku. Tēvs aizgāja mūžībā, kad Arvidam bija 17 gadi. Jaunietis nolēma sākt gleznot, lai labāk izprastu savu tēvu. Ir pabeidzis gleznotāju restaurācijas programmu. Vēlāk studijas turpinājis mākslas sfērā Viļņā. Glezno ātri, kad ir iedvesma gleznot, tad aizmirst par visu citu. Labprāt apmeklē plenērus, jo citu mākslinieku radošums palīdz atmosties arī Arvidas radošumam.

Jānis Plivda dzīvo netālu no Preiļiem. Interesanti, ka Jāņa mājas atrodas nepilnu 4 km attālumā no gleznotāja Aivja Pīzeļa dzimtajām mājām. Jānis glezno ātri, glezno tik latviešu sirdij un acij tīkami, ka noteikti Jāņa darbi uzrunās neviena vien izstādes apmeklētāja sirdi. Kādreiz Jānis regulāri piedalījās plenēros Latvijā, bet, kļūstot par daudzbērnu ģimenes tēvu, laiks ir jāatrod arī bērnu audzināšanai. Gūstot iedvesmu plenērā Viļakā, Jānis radīja daudz jaunus darbus. Cerēsim, ka izdosies noorganizēt kādu Jāņa Plivdas personālizstādi arī Viļakā.

Leticia Balzi ir pasaules cilvēks. Leticija ir dzimusi Argentīnā – reģionā, no kura nāk pāvests Francisks. Labprāt iesaistīsies sarunās par futbolistu Mesi, bet par Evu Peronu, labāk sarunās nejūsmot, jo atklās patiesos faktus par Peronu valdīšanu Argentīnā, pateicoties, kurai Argentīna ir tik nabadzīga valsts. Letīcija aizbrauca studēt mākslu uz Spāniju, apmaiņas programmā studēja arī Berlīnē. Studiju laikā iepazinās ar savu vīru, kurš ir lietuvietis. Letīcijā rit arī senču itāļu un franču asinis. Šobrīd kopā ar vīru dzīvo Norvēģijā, kur māca bērnus gleznot. Reizi gadā dodas uz savu dzimteni, lidojums aizņem tikai 17 stundas. Nu jau par savu dzimteni sauc arī Lietuvu, ko kopā ar vīru apmeklē regulāri. Patīk doties dabā, pārgājienos, redzot ainavas, kuras uzrunā, glezno skices, kuras vēlāk pārtop lielāka formāta gleznās. Glezno iedvesmojoties no dabas ar eļļas un akvareļa krāsām.

Latviete Daiga Krūze šobrīd dzīvo Siguldā. Neviens no ģimenes locekļiem nav gleznotājs. Jau 3.klasē aizgāja mācīties uz mākslas skolu. Ir strādājusi ar eļļas krāsām, bet tā kā eļļas krāsām ir spēcīga smarža, tad priekšroku dod akvareļa krāsām. Daiga gleznojot iedvesmojas no dabas, glezno abstrakti. Neveido skices gleznai. Savu gleznošanu Daiga dēvē par ceļojumu, gleznojot arī redz, kas top, kur aizved glezna. Bieži vien vienlaicīgi glezno vairākas gleznas, lai kamēr vienai žūst krāsas var strādāt pie nākamās. Lielformāta gleznas 1,5 m x 2 metri Daigai patīk gleznot visvairāk.

Natalia Borkowska (Borczi) (Polija) ir jaunākā plenēra dalībniece. Dzīvo Varšavā, pabeigusi studijas Varšavas mākslas akadēmijā. Natālija strādā interesantā tehnikā – olu tempers uz audekla. Natālija pati jauc krāsas par pamatu izmantojot vistu olas.  Natālijas vecvecvectēvs 19.gs. bija slavens poļu gleznotājs. Natālijas tēvam arī patīk gleznot, ir arī labs fotogrāfs. Arī onkulis ir gleznotājs. Tāpēc neviens ģimenē nebrīnījās, kad Natālija devās studēt mākslu. Radošā ģimene Natāliju vienmēr ir atbalstījusi. Viņa māca gleznot arī bērniem, vada meistardarbīcas pieaugušajiem, māca gleznot ar vīna tehniku, kā ar vīna palīdzību var sajaukt krāsas. Esot jāizvēlas labas kvalitātes vīns, lētie vīni nederēs. Saviem darbiem neveido skices, glezno, kad ir iedvesma. Gleznojot domā kā izveidot kompozīciju. Parasti glezno vairākus darbus reizē. Patīk gleznot lielā formāta gleznas – 2 m x 1.5 m. Ir jau bijušas 4 individuālās izstādes un piedalījusies 5 kopējās izstādēs. Daudzsološa jauna māksliniece, par kuru mēs nākotnē noteikti vēl dzirdēsim.

Mahamudul Hasan nāk no Bangladešas. Šobrīd dzīvo Apvienoto Arābu Emirātos, jo uz diviem gadiem atrodas radošajā rezidencē. Bangladešietis ir neparastākais mākslinieks šī gada plenērā. Bangladeša pēc Hasana rādītājām bildēm ir tik skaista, tik dažādi zaļa, tik košiem ziediem piepildīta. Hasans dodoties ekspedīcijas laikā pa Stiglavas gravu atzina, ka tur gan esot nedaudz sajuties kā mājās. Viņš priecājās par cilvēku piepildīto Balvu estrādi Labvēlīgā tipa koncerta laikā, bet Bangladešā cilvēku esot vairāk, mēs latvieši, pat nevarot iedomāties, cik daudz cilvēku ir viņa dzimtenē, jo cilvēki ir visur. Hasana ģimenē nav mākslinieku.  Hasans iedvesmojas no vācu gleznotāja Anselma Kīfera (Anselm Kiefer) stila un tehnikas. Arī viņa neparastajos darbos redzēsiet ogles – pelnu pēdas. Hasans vēlētos uzgleznot visas Balvu novada pļavās, dārzos un puķu dobēs redzētās puķes, jo tās esot tik spilgtas un krāsainas kā tālajā Bangladešā, tikai plenērs bija par īsu, lai paspētu to realizēt.

Mākslinieku stāstus pierakstīja: Vineta Zeltkalne
Foto: Elita Teilāne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Teātra izrāde “Ontons i Plāšnīki” kultūras centrā “Rekova”

Šī gada 6. septembrī kultūras centrā “Rekova” notika teātra izrāde “Ontons i plāšnīki” Žīguru ...

Dalīti vāktu atkritumu konteineru uzlīmju nomaiņa

SIA “ZAAO” (turpmāk – ZAAO) informē, ka ir uzsākta dalīti vāktu atkritumu konteineru uzlīmju ...

Mājas pakomātā iespējams saņemt dažāda izmēra sūtījumus no vairākiem piegādes servisiem vienlaikus

Jau pusgadu Latvijā pieejams jauns pasta sūtījumu piegādes serviss: mājas pakomāts. Šo inovatīvo pakalpojumu ...