Realizēts projekts „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Viļakas pilsētā un apkaimē”

Realizēts viens no garākajiem pašvaldības projektiem. 2017. gada 17. jūlijā uzsāka projektu Nr.9.2.4.2/16/I/073 „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Viļakas pilsētā un apkaimē” realizēšanu, kas noslēdzās šī gada 30. jūnijā.

Sešu gadu laikā ir realizēti 861 pasākumu (t.sk. cikla pasākumi), projekta aktivitātēs piedalījās vairāk kā 1000 unikālie iedzīvotāji. Projekta kopējās izmaksas 111047.00 euro, no tām 105971.21 euro ir Eiropas Sociālā fonda finansējums un 5075.79 euro ir valsts atbalsts. Projektā pieejamie līdzekļi apgūti 100 % apmērā.

Slimību profilakses pasākumi grupā realizētie pasākumi: slimību profilakses kampaņa “Kustību aktivitātes nozīme sirds un asinsvadu slimību profilaksē” (8 nodarbības + lekcijas), slimību profilakses kampaņa “Onkoloģisko slimību profilakse” (3 lekcijas visiem interesentiem, 24 lekcijas skolēniem), 1 nodarbību cikls “Fizioterapijas nodarbības mērķa grupai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām”  un iegādātas veselības parametru paškontroles ierīces.

Veselības veicināšanas pasākumi:

  • Veselīga uztura lietošanas veicināšana un popularizēšana (27 nodarbības + degustācija + veselīgu ēdienu gatavošana);
  • Atkarību izraisošo vielu un procesu izplatības samazināšana (6 lekcijas);
  • Fizisko aktivitāšu veicināšana un popularizēšana (t.sk. 6 nūjošanas nodarbības, 1 peldēšanas pasākums, 16 ģimeņu sporta dienas, 1 skriešanas un soļošanas cikls, 1 trenažieru nodarbību cikls,  1 vingrošanas nodarbību cikls, 16 slēpošanas nodarbības, “Vingrošana Semenovā” (60 pasākumi), “TREX vingrošana Viļakas pilsētā un apkaimē” (168 pasākumi), “Vingrošana Viļakā” (60 pasākumi), “Pilates Žīguros” (182 pasākumi), “Vingrošana Rekovā (60 pasākumi), “Vingro Kupravā” (28 pasākumi), “Veselības vingrošana senioriem” (60 pasākumi), 5 sporta spēles, psiholoģijas lekcijas (skolēniem 6 pasākumi, vecākiem 6 pasākumi, visiem interesentiem 8 pasākumi), “Veselīgs uzturs gadalaikos” (28 pasākumi));
  • Garīgās veselības veicināšana (4 lekcijas);
  • Reproduktīvās veselības veicināšana un profilakses uzlabošana (6 lekcijas);
  • Iegādāti 4 komplekti fizisko aktivitāšu organizēšanai.

Viļakā un Viļakas apkaimē vislabāk iedzīvotāji apmeklēja fizisko aktivitāšu nodarbības. Projektā piedāvājām dažādus veidus, lai katrs var izmēģināt dažādus fizisko aktivitāšu veidus un saprast kāds veids ir viņiem piemērotākais. Vissliktāk apmeklētās lekcijas bija par “Onkoloģisko slimību profilaksi”.

Lektori un veselīga uztura speciālisti atzina, ka vislabākā mērķa grupa ir izglītības iestāžu audzēkņi, jo bērni un jaunieši ir atvērti jaunajai informācijai, radot veselīga uztura un dzīves veida paradumus agrā bērnībā, jaunībā, tie kļūst par pamatu turpmākajā dzīvē. Pieaugušie bieži atzīst, ka visu zinu, bet realitātē savas zināšanas dzīvē neizmanto. Pieaugušajiem ir nepieciešams ilgāks laiks, lai izveidotos veselīga uztura un dzīvesveida paradums. Senioriem sociālās aprūpes centrā notiekošās fizioterapijas un vingrošanas nodarbības sākumā likās kā slogs, bet beigās seniori ar lielu interesei nāca un piedalījās nodarbībās un jautāja, kad būs nākamās. Arī nākotnē seniori vēlētos vingrošanas nodarbības tieši atbilstoši viņu iespējām un spēkam.

Bija aktīvi iedzīvotāji, kuri piedalījās projekta pasākumus, cik vien daudz iespējams, apmeklējot gan lekcijas, gan veselīga uztura nodarbības, gan izmēģināja trenažieru zāli, uzzināja, kas ir TRX nodarbība, saprata, kas ir pilates un ko nozīmē pareizi skriet vai slēpot. Bija iedzīvotāji, kuri apvienojoties Balvu novadā, paspēja izmantot arī Balvu novada piedāvātās peldēšanas nodarbības Balvu baseinā. Bet ir vēl joprojām iedzīvotāji, kuri nav pat pamanījuši, ka viņu ciemā, pagastā vai pilsētā notika kāda projekta aktivitāte.

Aktīvie Viļakas pilsētas un apkaimes iedzīvotāji cer, ka šāds veselības veicināšanas projekts turpināsies arī nākotnē. Liels paldies Veselības ministrijai un Centrālajai finanšu līgumu aģentūrai par doto iespēju. Sirsnīgs paldies visiem treneriem, lektoriem un speciālistiem, kuri aicināja ikvienu aizdomāties ar savas veselības saglabāšanu, darot, praktizējot un veidojot veselīgus dzīves paradumus.

Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne
Foto: projekta arhīvs

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Skilluminati “ODA”

Pie skatītājiem nonāk izaicinoša filma “ODA”, kuras liela daļa tika filmēta Viļakas novada Kupravā. ...

Uzsākta biznesa ideju konkursa pieteikumu “Tava biznesa ideja Balvu novadā” vērtēšana

2022.gada 28. aprīlī noslēdzās konkursa pieteikumu” Tava biznesa ideja Balvu novadā” iesniegšana Ziemeļlatgales biznesa ...