Mentora nozīme projektu īstenošanā

Šī gada aprīļa sākumā, Grieķijā norisinājās treniņkurss par mentoriem brīvprātīgo projektos un kā šo lomu atbildīgi īstenot. Trīs intensīvu dienu laikā bija iespēja izzināt, ko īsti nozīmē mentors, kādu lomu tas spēlē projektos, kādas īpašības, zināšanas, prasmes un kvalitāti tas sniedz un kā kļūt par supermentoru nākotnē. Šo dienu laikā, Balvu novada pašvaldības projektu vadītāja kopā ar vēl 25 dalībniekiem, starptautiskā vidē intensīvi strādāja, lai gūtu plašāku ieskatu mentora darbā, ar mērķi šīs zināšanas nodot nākamajiem mentoriem novadā, brīvprātīgā darba projektu īstenošanā.

Mentoram ir svarīga loma brīvprātīgā darba projektos, jo tas pilda “tilta” funkciju starp brīvprātīgajiem un organizācijām, sniedzot atbalstu, vadot mācīšanās procesus, kā arī palīdzot integrēties jaunajā vidē. Svarīgi ir jau sākotnēji noteikt robežas, izrunāt ekspektācijas un to, kāpēc šāds mentors ir nepieciešams, vadot godīgas un atklātas sarunas, taču tajā pat laikā esot neitrālam un iecietīgam. Tolerancei ir ļoti liela nozīme mentora darbībā, jo ir jāspēj būt objektīvam un atvērtam dažādu jautājumu pārrunāšanā.

Lai atvieglotu mentora darbu, ir dažādi rīki un metodes, ko izmantot, mācīšanās procesa vadīšanā, palīdzot brīvprātīgajiem saskatīt progresu, risinājumus un iespējas, nesakot priekšā atbildes. Piemēram, “Sociālā atbalsta karte”, kuras laikā tiek izveidota simboliska karte par rīkiem un sociālajiem kanāliem visapkārt, veicot ikdienas darbus (infrastruktūra, cilvēki, sadarbības tīkli utt.) , kas noderētu, lai sasniegtu izvirzītos brīvprātīgā mērķus, kas var būt vienkāršs dienas uzdevums vai arī kāds ilgtermiņa personīgais mērķis. Kad šo karti brīvprātīgais ir izveidojis, kopā ar mentoru tiek pārrunāts, kas tajā attēlots, kāpēc, kā un kad to varētu īstenot utml., tādējādi palīdzot brīvprātīgajam apkopot domas un virzīties pretī mazāku un lielāku mērķu sasniegšanai.

Šādas apmācības ļāva ne tikai pilnveidot zināšanas par mentora darbu, bet attīstīt saskarsmes un valodu prasmes, kā arī dibināt partnerattiecības ar organizācijām, kas ir būvētas uz līdzīgām vērtībām un mērķiem.

Teksts: Santa Šmite
Foto: projekta arhīvs

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Egles mirdzums Viļakas pilsētā

Viļakas egle šogad izraudzīta un atvesta no Vecumu pagasta. Pilsētas galvenā egle ir 10 ...

Lāča dārzā izskanējis vides pasākums “aTELPA”

Balvos, Lāča dārzā, šī gada 17.jūnijā norisinājās vides pasākums “aTELPA”, ar mērķi aktualizēt vides ...

Koncerts “Es ticu Tev” Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā

5.augustā plkst. 16.00 Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā koncerts “Es ticu Tev” ...