Atkarība un līdzatkarība

Viļakā, 23.septembrī, psiholoģe Inese Lietaviete pasniedza 2 lekcijas par tēmu Atkarība un līdzatkarība: problēmas un to risinājumi. Pirmajā lekcijā analizēja atkarības kā slimības skaidrojums, līdzatkarības problemātikas izpratne. Otrajā daļā vairāk izskatīja attiecību jautājumus un sekas, ko tas atstāj pieaugušajiem, bērniem. Lekcijas visi interesenti varēja apmeklēt bez maksas, jo lektores atalgojumu sedza no projekta Nr.9.2.4.2/16/I/073 „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Viļakas pilsētā un apkaimē” budžeta.

Vairāki lekciju apmeklētāji dedzīgi teica, ka lekciju noteikti vajadzētu apmeklēt vēl vairākiem konkrētiem cilvēkiem. Diemžēl tikai katrs pats cilvēks var pateikt nē atkarībai un doties uz izveseļošanās ceļa, vai arī turpināt sekot atkarībai.

Psiholoģe Inese Lietaviete teica, ka šī ir viena no sarežģītākajām tēmām, un lielākoties daudz lielāki cietēji ir līdzcilvēki. Analizējot situāciju Ziemeļlatgalē, psiholoģe secināja, ka mūsu pusē lielākā problēma ir atkarība no alkohola. Labi, ka tālu no Rīgas, mazāka problēma ir narkotisko vielu lietošana, kas Rīgā ir ļoti liela problēma. Protams, ir daudz atkarību, kā regulāra pārēšanas, pārmērīga skriešana, darbaholisms, atkarība no viedierīcēm un citas atkarības, kas skar konkrētu cilvēku, bet neskar tik ļoti līdzcilvēkus. Citas atkarības kā skriešana, sabiedrības acīs pat būs atbalstāma, jo cilvēks taču dzīvo veselīgi, taču sabiedrība nezina, ka cilvēks tikai skrien, bet nevelta laiku ģimenei vai attiecībām. Piemērus par atkarību un līdzatkarību psiholoģe visvairāk analizēja atkarībai – alkoholisms, jo no šīs atkarības ietekmes cietēji ir ļoti daudzi līdzcilvēki.

Psiholoģe aicināja apzināt savas vajadzības. Atkarība bieži vien ir savu vajadzību neprasme piepildīt. Pašam cilvēkam ir jāsaprot, ka viņam ir atkarība un kāda tieši atkarība. Atkarība tas ir regress, tā vairs nav attīstība. Ļoti bieži cilvēkiem apakšā ir lielas emocionālās sāpes, ar alkohola palīdzību cenšamies sāpes noslēpt. Alkohols ir viens no bīstamākajiem veidiem kā mēs dziedinām savas sāpes. “Mūsu sabiedrībā ir pieņemts, ka svētki ir jāsvin ar alkohola glāzi. Iedzer svētkos un kopā ar visiem šampanieša glāzi būs pieņemams. Bet jāsāk uztraukties, tad, ja sāk dzert viens pats, tad gan ir jābūt ļoti uzmanīgam. Neviens nenonāk līdz atkarībai vienā dienā, tas viss notiek pakāpeniski. Svarīgi alkoholiķim sniegt atbalstu, tad, kad viņš ir skaidrā. Ir metode analizēt plusus un mīnusus kāpēc dzeru/nedzeru. Ja dzer, lai izjūt, ka viņš jūtās slikti. Svarīgi, lai jauniešiem līdz 18 gadu vecumam būtu kāds pieaugušais, kas nedzer, pozitīvais piemērs. Pat ja  tikai pusgadu jaunietim ir iespējams dzīvot audžuģimenē un redzēt pozitīvo. Internetā ir iespējams veikt AUDIT testu, ko godīgi aizpildot var redzēt, vai alkoholisms ir kļuvis par problēmu un vai ir jāmeklē speciālistu palīdzība un atbalsts. Atkarīgais alkoholiķis vienmēr atradīs iemeslu, lai iedzertu. Mīlu cilvēku, bet ienīstu viņa darbību – dzeršanu, alkoholismu. Atkarība ir biopsihosociālaslimība.  Primāra, hroniska, progresējoša slimība, kas palielina invaliditātes veidošanās un mirstības risku. Nav izārstējama. BET -ir ārstējama,” skaidroja psiholoģe Inese Lietaviete.

Psiholoģe Inese Lietaviete iepazīstināja ar pētījumiem, ka vīriešiem regulāri nevajadzētu izdzert vairāk par 2-3 standarta alkohola devām dienā vai 14 devām nedēļā. Sievietēm regulāri nevajadzētu izdzert vairāk par 1-2 standarta alkohola devām dienā vai 9 devām nedēļā. Bīstamā robeža: vīriešiem 22 devas nedēļā, bet sievietēm 12 devas nedēļā. Sievietes nodzeras daudz ātrāk, jo organisms nav piemērots alkoholisma atkarībai. Ja ir problēmas ar alkoholu, tad ir jāiemācās skaitīt devas. Dzerot divus aliņus katru vakaru, nedēļas norma tiek sasniegta ļoti ātri. Ja sākotnēji lietojot alkoholu, tas dod prieku, iespēju justies brīvāk, tad vairāk dzerot šī sajūta pazūd. Un cilvēks dzer vēl un vēl, lai sasniegtu to pirmreizējo sajūtu, bet to alkoholiķiem sasniegt vairs nav iespējams,

Daži ieteikumi līdzatkarīgajiem:
1. Beidziet lasīt morāli un pamācības, rāt, vainot un strīdēties ar piedzērušos vai skaidrā esošu alkoholiķi. Pārtrauciet liet ārā alkoholu, saglabājiet mieru un ļaujiet alkoholiķim izbaudīt dzeršanas sekas. Iespējams, ka darot pretējo, jūs varētu justies labāk, bet vispārīgo stāvokli tas tikai pasliktinās. 2.Saglabājiet pašsavaldīšanos, lai saudzētu sevi. Saglabājiet iespēju sniegt palīdzību.
3.Izbeidziet raizēties un darīt alkoholiķa labā to, kas viņam jāpaveic pašam.
4.Pārtrauciet pieņemt viņa solījumus, jo tas ir tikai veids, kā izvairīties no sāpēm. Lai paliek spēkā visas norunas. Stingri palieciet pie tā, par ko esat vienojušies.

Informāciju sagatavoja: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

Foto: Vineta Zeltkalne


Citas ziņas no šīs kategorijas

No 7.aprīļa varēs pieteikties platību maksājumiem. Dienests klientiem nodrošinās nepieciešamo atbalstu

No šā gada 7.aprīļa lauksaimnieki varēs pieteikties platību maksājumiem, Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) aizpildot ...

Kemperu salidojums Viļakā noslēdzies

No 18.līdz 21.maijam Ziemeļlatgalē, Viļakā notika nebijis pasākums-Kemperu salidojums, kurš pulcēja dalībniekus no Igaunijas, ...