Lūgšana Debesīm

6.augusta pēcpusdienā uz Viļakas Romas katoļu baznīcu teciņiem, skriešus, cenšoties zem lietussargiem un lietusmēteļiem paslēpties no spēcīgajām lietusgāzēm, steidzās cilvēki. Lietus neaizbaidīja koncerta apmeklētājus,  jo baznīca bija tik piepildīta. Kas zina varbūt lietus pat palīdzēja sapulcināt cilvēkus, jo tik pielijušos dārzos nevarēja rušināties pat čaklākie darba rūķi.

Pirmo reizi Viļakas katoļu baznīcā koncertā uzstājās ērģelniece Edīte Alpe un soprāns Inga Šļubovska. Šis bija ļoti neparasts koncerts, jo Edītes Alpes vīrs bija Tālivaldis Deksnis, kurš izstrādāja Viļakas ērģeļu restaurācijas programmu un uzsāka restaurāciju. Edītei bija sapnis kādreiz uzspēlēt uz vīra restaurētām ērģelēm. “Šogad festivāla sesto vēsturisko ērģeļu svētki “Latvija-ērģeļu zeme” noslēguma koncerts notiek tieši Viļakā. Mēs ļoti gaidījām Edītes koncertu. Tieši pirms 6 gadiem, sākot kalpojumu Viļakā, atbrauca Edītes vīrs Tālivaldis Deksnis ar palīgu Arnoldu Dimantu, lai turpinātu uzsākto ērģeļu restaurāciju. Tas bija viens no pirmajiem darbiem, ko man vajadzēja uzņemties organizēt Viļakā. Tad pēkšņi mūžībā aizgāja Tālivaldis un vēl pēc kāda laika arī Arnolds. Viļakas draudzē bija izmisums, jo kas gan turpinās iesāktos restaurācijas darbus. Paldies Dievam, palīgā pieteicās ērģeļu meistars Jānis Pelše. Šobrīd ērģeļu restaurācija ir noslēgusies, bet vēl nedaudz ir jāsaskaņo ērģeļu restaurācijas posmi, jo katram restauratoram ir savs rokraksts. Šovakar lūgsimies par Tālivaldi Deksni un lūgsimies arī savās vajadzībās. Ja lūgšana nemaina tevi, tad jāmaina lūgšana. Dažreiz jāpaklusē, dažreiz jārunā, jālūdzas no sirds ar saviem vārdiem. Lūgsimies, jo ir lietas, kur var palīdzēt tikai Dievs,” aicināja Viļakas Romas katoļu baznīcas prāvests Guntars Skutels.

Ilonas Birģeles organizētajos ērģeļmūzikas festivāla koncertos unikalitāte ir video projekcija, lai koncerta apmeklētāji redzētu kā tur augšā pie ērģelēm spēlē ērģelnieks. Video iespēju koncertam nodrošināja Sergejs Čakāns. Ērģelniece Edīte Alpe koncertā parādīja Viļakas ērģeļu daudzveidību un iespējas, tāpēc šoreiz viņai palīdzēja, pat divas asistentes Ilona Birģele un Inita Raginska, kuras pārslēdza nepieciešamos reģistrus un atvēra pareizas nošu lappuses. Apbrīnojama bija ērģelnieces mierīgā un nosvērtā darbība, spēlējot pat ļoti sarežģītus skaņdarbus, un koncertā dzirkstīja pat dzīvespriecīgais Vinčenco Petrali skaņdarbs “Versetto per il Gloria”, skanēja tautā iemīļoto komponistu Volfganga Amadeja Mocarta un Riharda Vāgnera skaņdarbi. Vispriecīgākie koncerta apmeklētāji bija itāļi, jo daudzas dziesmas dziedāja tieši itāļu valodā, tāpēc ka operas žanrs ir radies Itālijā un visvairāk klasisko operu ir uzrakstījuši itāļu komponisti.

Edīte un Inga no sirds pateicās atsaucīgajai Viļakas publikai un vēlēja Dieva svētību ikvienam. “Šodien dziedāju “Ave Marija”, un sapratu, ka katoļu baznīcā “Ave Marija” skan ne tikai baznīcas velvēs, bet arī Jūsu sirdīs, to es saklausīju arī Jūsu aplausos, mīļā publika,” pateicās Latvijas nacionālās operas soliste Inga Šļubovska.

 “Ir pavisam savādāk klausīties koncertu baznīcā un pavisam citas emocijas tur augšā pie ērģelēm. Tās sajūtas ir tik neparastas, šķiet, ka skaņdarbs tika izpildīts vienā elpas vilcienā. Sapratu, ka ērģelniekiem un solistiem ir jābūt ļoti izturīgiem, lai nospēlētu šādu profesionālu koncertu. Apbrīnoju Svētā Gara dāvāto mieru, kas valda katrā skaņā, katrā pieskārienā. Paldies Jums par mieru, krāsainību un eņģeļu pieskārienu,” teica Viļakas draudzes vecākā Inita Raginska.

Paldies ikvienam koncerta apmeklētājām par atvērtajā sirdīm, ziedojumiem un saņemto mīlestību. Paldies Valsts kultūrkapitāla fondam, Balvu novada domei un Viļakas Romas katoļu draudzei par finansiālo atbalstu, lai profesionālās mūzikas koncerti skanētu arī reģionos.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

Viļakas Romas katoļu draudze

Citas ziņas no šīs kategorijas