Latgales dabas iedvesmotie

Viļakas ezera zilganzaļo ūdeņu, Latvijas zilo nokrāsu piepildītās debesis, dzeltenas un sarkanās saules  pielietie saulrieti, zaļie meži un pakalni, violetie pļavu ziedi veidoja 6. starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2022” dalībnieču mākslas darbu tēmas. Pirmo reizi skatoties izstādi pat šķiet, ka gleznas iespējams ir gleznojis viens mākslinieks. Bet dziļāk ielūkojoties gleznās var ieraudzīt katras mākslinieces īpašo personību. “Ir liels prieks, ka māksliniecēm bija iespēja izrauties no ikdienas rutīnas atbraukt uz Viļaku, ieraudzīt mūsu dabu un parādīt gleznās, cik tā ir skaista, krāsaina un neatkārtojama. Liels paldies Balvu novada domes priekšsēdētājam Sergejam Maksimovam un Daugavpils Marka Rotko centra direktoram Mārim Čačkam, bez  kuru atbalsta šis plenērs nenotiku,” atklājot izstādi 21.jūlijā Viļakas muzeja izstāžu zālē, teica Valda Buša dēls Ilmārs Bušs.

“Esmu tik laimīga būt šeit, piedalīties šajā plenērā un gleznot tieši Latvijas ainavu. Šo gandrīz divu nedēļu laikā esmu tik piepildītā ar pozitīvām emocijām. Mani darbi ir radīti arī ar muzikālu pavadījumu, es ceru, ka Jūs to sajutīsiet,” teica māksliniece Madara Tropa, kuras dzimtā puse ir Barkava, bet šobrīd dzīvo ASV.


Šajā plenēra Jena atklāja jaunu stilu kā gleznot, viņa ļoti daudz ir strādājusi pie datora un bijusi ļoti tālu no dabas. “Es dzīvoju Prāgā, tur, protams, ir parki, skvēri, bet es nejutu šo saikni ar dabu. Esot Viļakā, es piedzīvoju šo satikšanos ar dabu, manī tika atjaunota saikne ar dabu. Darbos attēloju savas sajūtas līnijās un simbolos. Jums ir tik brīnišķīga daba,  te ir tik enerģētiskas vietas. Noteikti iesaku piedalīties plenērā ikvienu, kuru uzrunā ainavu gleznošanai, lai šo īpaši saikni ar dabu Jūs sajustu paši,” atklāja Jena Jang no Dienvidkorejas. Jaunā, daudzsološā māksliniece Emilie Kanervo no Somijas ir piepildījusi savu sapni kļūt par mākslinieci. Viņas redzētajās gleznās Jūs redzēsiet mākslinieces sajūtas iepazīstot Ziemeļlatgali, arī viņa aicinās savus draugus piedalīties plenērā.

Plenērs nav tikai gleznu radīšana, bet tie ir stāsti, kopīgas sarunas, dalīšanās priekā un pieredzē. Turcietei Nimet Keser šī ir trešā vizīte Latgalē. 25.jūlijā mēs svinēsim Valdim Bušam 98. dzimšanas dienu, bet Nimetas dzimšanas dienu mēs svinējām 20.jūlijā. Viņa pat bija aizmirsusi, ka viņai ir dzimšanas diena, bet projektu vadītāja pamanīja šo mazo niansi un dzimšanas diena tika nosvinēta ar dažādiem patīkamiem pārsteigumiem Daugavpilī un Viļakā. “Es esmu māte, profesore, strādāju universitātē, pat vadu vienu departamentu, esmu ļoti aizņemta Turcijā, nav daudz laika, ko veltīt plenēriem. Es biju tik priecīga būt Viļakā un kļūt par šī plenēra daļu. Plenēra laikā ekskursijās, vakara izbraucienos es redzēju tik daudz neredzētas lietas kā dzīvu stirnu, lapsu, tik daudz dažādu krāsu ziedus, ūdensrozes. Gleznojot Viļakas ainavas, tas pavēra jaunu ceļu manā mākslā, radošumā,” izstāstīja  Nimet Keser.

Visenerģiskākā plenēra dalībniece bija lietuviete Solveiga Gutaute, viņas temperaments, enerģija, dzīvesprieks ir redzams viņas darbos, dodoties vienkāršā vakara pastaigā viņa apiet apkārt Viļakas ezeram. “Esmu pateicīga par profesionāli noorganizēto plenēru. Es ceru, ka man vēl izdosies piedalīties Jūsu organizētos plenēros. Esmu priecīga būt šeit. Pat izdevās pierunāt Viļakas Romas katoļu prāvestu Guntaru Skutelu gleznot, kaut nelielu saulrietu gleznā, šo gleznu dāvinām viņam,” aizrautīgi pateicās Solveiga.

Tepat mums kaimiņos Rēzeknē dzīvo lieliskā, sievišķīgā, jaukā un sirsnīgā māksliniece Agra Ritiņa. “Plenēra laikā tika piedzīvots tik brīnišķīgs, sajūtām bagāts, iepazīšanām piepildīts laiks. Paldies Valdim Bušam, kurš ir dzimis 1924.gadā Viļakas pusē, un ir mūs pulcinājis kopā arī šodien. Esmu tik laimīga iepazīt kolēģes – gleznotājas. Jūs esat tik brīnišķīgas. Valda Buša plenēra projektu es redzu daudz plašāku. Plenērs ir lieliski noorganizēts, vieta, iepazīšanās ar Viļakas dabu un cilvēkiem. Bet otra daļa ir izveidotā kolekcija. Piecos gados mākslas darbu kolekciju veido 87 gleznas. Šogad kolekcija tiek papildināta ar vēl 15  jauniem darbiem. Ir plāns izveidot Valda Buša māju, kur glabāsies šī kolekcija. Es iztēlojos kā es atbraucu uz Viļaku, apmeklēju Valda Buša māju un priecājos, ka kolekcijā atrodas arī mani divi, šogad uzgleznotie, darbi. Kolekcijā ir vērojama stilistiskā daudzveidība, pasaules redzējuma daudzveidība, to Jūs vienā kolekcijā neredzēsiet daudzviet. Daudzi Latvijā organizētie plenēri ir lokāli. Jūsu organizētais plenērs ir starptautisks, tas atver robežas, ar to Jums ir jālepojas. Šī plenēra laikā mana sirds tika atvērta ļoti. Lai top Valda Buša māja!” aicināja sapņot un rīkoties Agra Ritiņa.

“Veidojot šo projektu, mēs veiksmīgi esam izveidojuši sadarbību ar Daugavpils Marka Rotko centru, paldies Mārim Čačkam par veiksmīgo sadarbību. Arī Balvu novada pašvaldībā deputātus pārliecinājām, ka gleznas ir vērtība. Piecos gados kolekcijā esošo gleznu vērtība ir 86700.00 Eur, šogad sasniegsim simts tūkstoš vērtības summu. Valda Buša ģimene ir uzņēmusies grūtāko lomu, jo viņiem ne tikai jāsaglabā gleznotāja Valda Buša atstātais mantojums, bet jāprot to parādīt un dalīties ar citiem. Buša ģimenei tas lieliski izdodas, jo Valda Buša glezna ir skatāma arī šodien ienākot izstāžu zālē. Mēs varam uzcelt māju, bet mums tā ir jāpiepilda ar saturu un jāatrod vadītājs. Paldies Edgaram Bondaram, kurš ir idejas autors un pašvaldību iepazīstināja ar Daugavpils Marka Rotko centru. Paldies ikvienam no Jums, kuri apmeklē plenēru, kuri mīl mākslu un paldies organizatoriem Mārim, Elitai un Vinetai. Uz tikšanos nākamgad,” pateicās Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Plenērs ir noslēdzies, bet ir sācies jauns sākums – plenēra darbu izstāde, kura būs apskatāma Viļakas muzeja izstāžu zālē līdz 2022. gada 16. oktobrim. Aicinām nenokavēt interesentus pieteikties pie Viļakas muzeja vadītājas Ritas Gruševas, lai arī Jūsu pilsētā, muzejā, bibliotēkā būtu apskatāma šī lieliskā izstāde, jo kā teica Viļakas Romas katoļu baznīcas prāvests Guntars Skutels, ka šogad esot noticis vislabākais plenērs visā pasaulē. “Cilvēks, kurš strādā ar rokām, prātu un sirdi ir mākslinieks. Paldies par Jūsu no sirds gleznotajiem darbiem. Lai Dievs svētī šo plenēru! Nebaidieties, tikai ticiet!” svētīja prāvests Guntars Skutels.

Teksts: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne
Foto: Iluta Jaunžeikare, Vineta Zeltkalne, plenēra arhīvs

Citas ziņas no šīs kategorijas

Viļakas muzejā lekcija “Loginu senkapu 2019.gada izpētes rezultāti”

2019.gadā Viļakas muzejam sadarbojoties ar arheologiem Antoniju Vilcāni un Uldi Kalēju un brīvprātīgajiem izdevās ...

Balvu novada nometnes 2023

Arī šovasar Balvu novada bērniem un jauniešiem tiek piedāvāta iespēja piedalīties dažādās nometnēs, tādējādi ...