2019.gadā Viļakas muzejam sadarbojoties ar arheologiem Antoniju Vilcāni un Uldi Kalēju un brīvprātīgajiem izdevās īstenot projektu “Arheoloģiskā izpēte Loginu senkapos”. Viļakas apkārtne ir bagāta ar arheoloģiskajiem pieminekļiem. Pieminekļi pēc sava statusa ir dažādi- valsts un vietējās nozīmes. Loginu senkapi ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis, kurā 20.gs 50.gados tika uzskaitīti 49 uzkalniņi. Diemžēl 2015.gada mantrači Loginu senkapus ļoti stipri izpostīja. 2019.gada arheoloģisko izrakumu mērķis bija veicināt Ziemeļlatgales arheoloģisko pieminekļu izpēti, kā arī paplašināt jaunu arheoloģisko avotu bāzi, iegūt jaunu materiālu priekš muzeja ekspozīcijas, kā arī sakārtot mantraču pēdas.
Arheoloģisko izrakumu rezultātā iegūts jauns materiāls par Loginu senkapu apbedīšanas tradīcijām, materiālo kultūru u.c.. 2020.gadā īstenojot VKKF projektu, izdevās datēt dažus skeletkaulu fragmentus. Datējumi tika veikti Poznaņas radiokarbona laboratorijā. Izpētes rezultātā noskaidrojās, ka skeletkaulu fragmenti datējami aptuveni no 13. līdz 15.gs..
2022.gada 25.aprīlī Viļakas muzejā arheoloģe A.Vilcāne novadīja lekciju par izpētes rezultātiem, kā arī nodeva muzejam aptuveni 90 arheoloģiskās senlietas-keramiku, gredzenus, kauri gliemežvākus u.c.. Nākotnē daļu priekšmetu plānots restaurēt, piesaistot VKKF u.c. projekta finansējumu.
Milzīgs paldies visiem, kuri piedalījās 2019.gada arheoloģiskajā izpētē un divu nedēļu laikā veica smagu fizisku darbu.
Teksts un foto: Viļakas muzeja vadītāja Rita Gruševa