Izzinoša ekskursija par II pasaules karu Viļakas pilsētā

21.aprīlī Viļakas muzejs kopā ar Viļakas Valsts ģimnāzijas skolēniem devās izzinošā ekskursijā iepazīstot II pasaules kara notikumus Viļakas pilsētā. Sākumā Viļakas muzejā apskatījām dažādus kara priekšmetus un dokumentus, centāmies tos analizēt. Apskatījām padomju un nacistiskās Vācijas kara lietas, apliecības, naudu u.c. Pārrunājām abu okupācijas varu gaitu Viļakas pilsētā un apkārtnē. Interesanti bija uzzināt par Raču karagūstekņu nometni un kastīti, ko veidoja karagūstekņi lai iemainītu to pret pārtiku. Pie bijuša kapucīnu mūku klostera pārrunājam tā pārveidošanu padomju laikā, kā arī pievērsām uzmanību Viļakas kinoteātra nosaukumam “17.jūnijs”. Šajā dienā 1940.gadā sarkanās armijas daļas ienāca Latvijas teritorijā.

 Runājām par bijušā klostera pagrabu, kur pēc dažu cilvēku atmiņām čeka turēja un spīdzināja cilvēkus. Braucot pa Balvu ielu, skolēni uzzināja, ka autoostas rajonā kādreiz bija izveidots ebreju geto, un nogriežoties pa Tautas ielu, tur kur tagad atrodas Dz.Dvinska ekspozīcija “Abrenes istabas”  bija čekas galvenais nams Viļakā, kura tika turēti un spīdzināti cilvēki, vesti ebreji uz savākšanas punktu utt.

Viļakas katoļu baznīcas torņi tika apšaudīti II pasaules kara laikā un lādiņš bojāja baznīcas grīdu. Apskatījām lādiņa šķembas fragmentu, kurš bija saglabājies vienā no nogrieztajiem baznīcas kokiem. Uzkāpām baznīcas tornī, kur pēc padomju artilērijas štāba domam bija atradies vācu artilērijas uguns koriģētājs, kur tikai pateicoties vienai Ūlasu ciema  ģimenei, baznīca bija paglābta no iznīcības. Nokāpām arī grāfu Lippe-Lipsku un Zabello kapenēs, kur II pasaules kara laikā no bombardēšanas slēpās slimnīcas personāls un pacienti.

Piestājam arī pie nacionālo partizānu pieminekļa, kur runājām par to, kāpēc izveidojās nacionālie partizāni un kāpēc šī nacionālo partizānu kustība bija un ir tik nozīmīga Latvijas vēsturei. Pieminējām Stompaku nacionālo partizānu nometni, par bunkuriem, kas tur bija un cilvēkiem, runājām par 2.-3.marta kauju.

Vēlāk devāmies uz ebreju nošaušanas vietu pa ceļam uz Pitalovas pusi. Pārrunājam ebreju tautas likteni II pasaules kara laikā. Nedaudz iepazinām ebreju dzīvi Viļakā pirms kara- viņu nodarbošanos, apskatījām dzīvesvietas adreses utt.  Pārrunājām vārda genocīds vēsturisko terminu un runājām par mūsdienu pasaules notikumiem.

Iepazinām arī atņemto Abrenes teritoriju, kuru pievienoja Krievijai pēc 1944.gada 23.augusta. Caur aktivitāti skolēni uzzināja, ka Abrenes atņemtajā daļā pirms kara atradās ielas un skolas ar latviešu nosaukumiem u.c. Salīdzinājām kāda Abrene (Pitalova) bija tad un ir tagad, un kāpēc tas tā ir. Noslēgumā pie Viļakas Valsts ģimnāzijas pārrunājām par izglītību II pasaules kara laikā. Pievērsām uzmanību priekšmetiem, kurus padziļināti mācīja abas okupācijas.

Visu ekskursijas laiku, šausmīgos notikumus salīdzinājām ar karu Ukrainā. Daudzas lietas kuras bija II pasaules karā atkārtojās. Tomēr ceram, ka karš beigsies un pasaulē atkal iestāsies miers.

Teksts un foto: Viļakas muzeja vadītāja R.Gruševa, krājuma glabātāja M.Boldāne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Viļakas novada Sociālā dienesta PAZIŅOJUMS

Viļakas novada Sociālā dienesta klientiem Pamatojoties uz Viļakas novada lēmumu Nr.71 “Par Viļakas novada ...

Celies, posies, iesaisties – Lielā Talka šogad 30. aprīlī!

Aicinot sabiedrību rūpēties par vides sakopšanu, atveseļošanu un labiekārtošanu, šī gada 30. aprīlī jau ...