Aizvadīti “Zaļā ceļa Rīga – Pleskava” iepazīšanās braucieni 18.-19. septembrī

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu atbild  Balvu novada pašvaldība un  tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.”

Projekts “GreenWays Riga – Viļaka” (“Zaļie ceļi Rīga – Viļaka”) tiek īstenots pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Savienība.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas (Mantojuma dienas) Latvijā, šogad veltītas transporta tēmai, izceļot vairāk nekā 80 objektus visā Latvijā un paverot plašu mantojuma spektru, sākot ar ceļiem, tiltiem, kanāliem un dzelzceļa stacijām , beidzot ar lidlaukiem, bākām un spēkratu kolekcijām.

Arī  Balvu novada pašvaldība sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību un Vidzemes tūrisma asociāciju piedalījās Mantojuma dienās, organizējot kopīgu “Zaļā ceļa Rīga – Pleskava”, divu dienu iepazīšanās, velobraucienu no Viļakas līdz Gulbenei.

Divas dienas devāmies iepazīt zaļos ceļus, kas ved pa kādreizējo dzelzceļa maršrutu, kurš šobrīd  tiek labiekārtots realizējot projektu Nr. LV-RU-006 “GREENWAYS RIGA-PSKOV” (Zaļie ceļi Rīga – Pleskava). Zaļie dzelzceļi ir zaļo ceļu tīkls Vidzemē un Dienvidigaunijā un nu jau arī savienojies ar Latgali un turpinās līdz pat Pleskavai. Tas ved caur gleznainām ainavām un mežiem, un ir piemēroti velo braucējiem, pārgājieniem, zirgu izjādēm un slēpošanai ziemas apstākļos.

Diviem mārketinga pasākumiem bija pieteikušies 38 velobraucēji, kas ceļu bija mērojuši pat no Tukuma, Siguldas un Rīgas, no kuriem viena daļa jau sapulcējās pie Gulbenes stacijas, lai kopā ierastos uz  sākuma vietu pie Viļakas muzeja. Pēc dalībnieku reģistrēšanās individuāli bija iespēja apskatīties gan modernizēto E. Spravņika Latvijas putnu olu kolekciju, gan Valdis Bušs starptautiskā glezniecības plenēra 5 gadu jubilejas izstādi. Sagaidot visus dalībniekus, pasākumu atklāja Latvijas zaļo ceļu asociācijas prezidents Jānis Bordāns, Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, kuri arī pievienojās velobraucējiem. Savukārt par dzelzceļa attīstību un nozīmi bijušajā Marienhauzenas laikos, nelielu ieskatu sniedza Viļakas muzeja vadītāja Rita Gruševa. Katram dalībniekam tika izdalītas atstarojošās aproces ar Greenways logo. Pēc kopīga foto un Sergeja Maksimova starta sauciena brauciens varēja sākties.

Tā kā liela daļa Viļakā bija pirmo reizi, izbraucām nelielu loku pa pilsētu apskatot Viļakas Jēzus Sirds katoļu baznīcu un Viļakas ezera promenādi, tālāk dodoties uz pusdienu vietu pie Viļakas brīvdabas estrādes, kur mūs lustīgi sagaidīja Viļakas kultūras nama kolektīvs un gardas pusdienas no Rekovas dzirnavām. Pēc nelielas atpūtas pauzes devāmies tālāk līdz Žīguru bijušajai dzelzceļa stacijai, kur mūs jau savukārt ar dziesmām sagaidīja Žīguru kultūras nama etnogrāfiskais kopa “Mežābele” un Meža labuma ciems ar priežu čiekura sīrupu, vitamīnu uzņemšanai. Uzzinot vairākus interesantus faktus par Žīguriem un dzelzceļa attīstību, aplūkojot bijušo stacijas ēku, tālāk ceļu pa zaļo maršrutu turpinājām līdz Kupravai. Lai sajustu ciema agrāko nozīmi, izbraucām nelielu loku apkārt bijušajai drenu rūpnīcai un pie Kupravas stacija mūs sagaidīja jau Latgales reģionālā televīzija. Pēc interviju sniegšanas tālāk steidzāmies uz Vīksnas pusi. Vīksnā mūs sagaidīja siltas vakariņas par ko parūpējās Dzidra Sērmūkša un iegrimām vietējā gida Ilgvara Bērziņa interesantajos stāstos par  sadzīvi dzelzceļa tuvumā.

Pirmajā dienā kopumā tika nobraukti 50 km, bet naskākie velobraucēji pat pamanījās pieveikt 70 – 100 km, izbraucot visu maršrutu pa zaļajiem ceļiem no Viļakas līdz Balviem un aizminoties ar velo līdz pat savām nakšņošanas vietām.

19.septembra velobraucienu uzsākām, pulcējoties pie Balvu novada muzeja. Aktīvākie dalībnieki individuāli izbrauca arī skaisto Balvu muižas parku un Lāču dārzu, ielūkojās Balvu muzeja interaktīvajās ekspozīcijās, lai ar jaunu pozitīvas enerģijas lādiņu uzsāktu otrās dienas velopiedzīvojumu līdz Gulbenei.

Pa ceļam līdz Latvijas Republikas armijas vasaras nometnei Litenē, apskatījāmies jauno atpūtas vietu Kubulos, piestājām pie Latgales un Vidzemes robežupes Sitas, kā arī pie bijušā dzelzceļa tilta pāri Pededzes upei. Nometnes vietā mūs sagaidīja bijušais literatūras skolotājs, tagad arī gids un grāmatas “Kas ir Litene?” autors Jānis Zvaigzne. Pēc kopīgām pusdienām, pateicoties “Kantes krogam”, tālāk nesteidzīgi devāmies uz Stāmerienu, lai gides Ingas Lapses pavadībā dotos ielūkoties Stāmerienas pils noslēpumos. Lai gan saule šodien mazāk spīdēja un neizdevās novērot kalnu kristālu mirdzumu Stāmerienas Svētā Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīcas torņu krustos, tas mums netraucēja sajust īpašo auru šajā baznīcā. Paldies gidam Gunāram Vīksniņam.

Velobraucienu turpinājām līdz Stāmerienas šaursliežu dzelzceļa stacijai, kur sagaidot ierodamies Bānīti, izstaigājām stacijas teritoriju, uzkāpām skatu tornī un tālāk jau jautru sarunu pavadīti devāmies ar Bānīti līdz Gulbenei, kur arī noslēdzās mūsu kopīgais divu dienu zaļā ceļa velobrauciens.

Divās dienās kopā tika mēroti apmēram 88 km.

Paldies arī Balvu pašvaldības policijai, kas pavadīja velobraucējus ceļa posmos Viļaka-Žīguri, Vīksna – Balvi un Balvi –Kubuli.

Velo dalībnieki atzina, ka brauciens bija ar odziņu, katrs posms bija atšķirīgs un dažāds, sirsnīgie ceļā sastaptie cilvēki un Latgales viesmīlība nelika vilties.

Velobrauciens tika organizēts ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam finansiālu atbalstu. Dalība dalībniekiem bija bez maksas!

Teksts : Viļakas muzeja tūrisma speciāliste Inese Matisāne

Foto: Inese Matisāne un Jānis Sijāts

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Projektu konkurss Viļakas novada uzņēmējiem

Viļakas novada dome 2020.gadā izsludina projektu konkursu topošo, jauno un tūrisma uzņēmēju projektiem Viļakas ...

NVA uzsāk sezonas darbu akciju

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) arī šogad rīko akciju „Sezonas darbi” un aicina darba devējus ...

Kas būtu jāzin par pieteikuma iesniegšanu valsts atbalstam siltumenerģijas izmaksu segšanai

3.oktobrī, kad pieteikumus valsts atbalstam siltumenerģijas izmaksu segšanai 2022./2023. apkures sezonai Balvu novadā varēja iesniegt arī klātienē, ...