Senlietu stāsti “Abrenes istabās”

20.augusta pēcpusdienā Viļakas bibliotēkas darbinieces devās kultūrvēstures studiju ekskursijā uz “Abrenes istabām”. Senlietu un retro braucamrīku kolekcionārs Dzintars Dvinskis vēsturiskā ēkā, Tautas ielā 1, izveidojis ekspozīciju par Abrenes apriņķi laika posmā no 1920. līdz 1960. gadam, kad Viļaka ietilpa Jaunlatgales, Abrenes apriņķī, vēlāk bija kā Viļakas apriņķa un Abrenes rajona centrs.

Ēka celta 1925. gadā, senāk atradusies Marienhauzenas tirgus laukumā. Savulaik ēkā bijuši veikali, biroji, dzīvojamās telpas, pašaizsardzības štābs, gestapo un čeka. Padomju gados ilgu laiku te bija poliklīnika.

Telpās izvietoti tirdzniecības un sadzīves priekšmeti, militārās formas, seni dokumenti un fotogrāfijas, goda raksti, attiecīgajam laikam atbilstošas mēbeles.

Dzintars ir zinošs un aizrautīgs stāstnieks. Var apbrīnot eksponātu skaitu un daudzveidību, par katru saimniekam ir savs stāsts… Mums bija iespēja rakstīt ar tintē mērcējamu spalvu, svērt preci uz senlaicīgiem svariem ar atsvariem. Daudzi priekšmeti bija atpazīstami, tādi vai līdzīgi bijuši mūsu mājās, tomēr par atsevišķu lietu pielietojumu nācās jautāt.  Bibliotekāra acij tīkama bija grāmatu veikala reklāma, kurā vēstīts, ka “veikals pieņem pieteikumus bibliotēku (krājuma – R.J.) komplektēšanai”.

Informāciju par ekspozīciju var iegūt vietnē: https://www.facebook.com/Abrenes-Istabas-103850238484831

Lai neapsīkst entuziasms un ir atsaucīgi cilvēki, kuri varētu papildināt ekspozīcijas priekšmetu klāstu!  Paldies, Dzintar!

Teksts un foto: Rutta Jeromāne

 

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Dedzinot sveces, atcerieties par ugunsdrošību!

Valsts svētku laiks allaž ir saistīts ar sveču dedzināšanu gan telpās, gan ārpus telpām. ...

Veselības veicināšanas projekta aktivitātes 2019.gadā

2019.gadā projektā Nr. 9.2.4.2/16/I/073 “Veselības vecināšanas un slimību profilakses pasākumi Viļakas novadā” notikušas šādas aktivitātes: 35 ...