Novērtē un ieklausies sevī

Viļakas novada dome visiem interesantiem piedāvāja ZOOM platformā apmeklēt un noklausīties 5.martā lekciju “Dzīvot dzīvi pilnvērtīgi – jaunu paradumu veidošanas  pamatprincipi” un 12.martā lekciju “Komunikācijas māksla ar sevi un citiem”, kas ir projekta Nr.9.2.4.2/16/I/073 „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Viļakas novadā” pasākumi. Lekcijas vadīja psiholoģe Inese Lietaviete. Katru tiešsaistes lekciju apmeklēja vairāk kā 60 dalībnieki.

Daudzi lekcijas dalībnieki uz lektores jautājumu kādus paradumus vēlētos savā dzīvē mainīt, atbildēja, ka vēlētos ēst veselīgāk, vingrot, regulāri iesaistīties fiziskās aktivitātēs, veltīt 8 h  miegam, domāt pozitīvi, efektīvāk plānot savu laiku utml. Lektore Inese Lietaviete uzsvēra, ka svarīgākais ir saprast, vai tas, ko cilvēks vēlas mainīt ir viņa paša iekšējais mērķis, nevis uzspiesti citu cilvēku mērķi. “Dari to sevis dēļ. Jāizvērtē vai tā ir vērtība un vajadzība man pašam/ai. Šī bija mana izvēle. Negribu sevi pievilt savā izvēlē,” aicināja vērtēt I. Lietaviete.

Nākamais nozīmīgais solis ir saprast kā to lietu, ko es gribu sasniegt, kādu paradumu mainīt ir iespēja to izmērīt. “Viss ir jāmēra. Ja vēlamies nomest svaru, tad mums ir jākāpj uz svariem un jānosveras, tikai tā varēsim kontrolēt vai un cik daudz esam to sasnieguši. Ja mācies valodas, tad arī pārdomā kā vari tos izmērīt, cik vārdiņus dienā iemācīsies, cik dziesmas svešvalodā noklausīsies. Mācoties valodas palīdz testi, noskaidrot kādā valodas apguves līmenī mēs atrodamies. Varam kontrolēt tikai to, ko varam izmērīt. Lielākā daļa iedzīvotāju valstī ievēro pandēmijas samazināšanai noteiktos noteikumus, bet ziņās tiek uzsvērti tikai tie, kas neievēro, nenēsā maskas, rīko ballītes. Aicinātu pozitīvi skatīties uz dzīvi. Pozitīvās lietas motivē,” skaidroja lektore.

Kā arī svarīgi ir nebūt bargiem pret sevi. “Svarīgi ir redzēt progresu. Pat ja progress ir 1 % vai 0,01 %. Iejūtīgi izturies pret sevi, ja progress nav tik liels kā mēs iedomājāmies. Ieklausāmies kā skan “Man šodien ir jāvingro” vai “Man šodien ir iespēja vingrot vai Es izvēlos vingrot!”. Mēģinām sasaistīt esošo pozitīvo paradumu ar jauno paradumu. Paradumu veidošanā svarīgākais ir atkārtošanas biežums. Jo vieglāk jauno uzvedību īstenot, jo labāk! Slodzi var audzēt pakāpeniski,” piebilda Inese Lietaviete.

Daudz sarežģītāka un psiholoģiski niansētāka bija lekcija “Komunikācijas māksla ar sevi un citiem”. Komunikācijas mākslu Inese Lietaviete aicināja sadalīt 4 daļās: Jūti un zini sevi, Vadi savas emocijas, Jūti un zini citus, Veido attiecības. “Attiecības tā ir braukšana pilnā satiksmē. Aicinu iztēloties kā ir vadīt automašīnu dzīvā satiksmē. Līdzīgi ir ar attiecībām, ir noteikumi, ir robežas, ir noteikumu pārkāpēji, ir izlēcēji un daudz citas sajūtas un dalībnieki. Pazīt savas vajadzības ir svarīgi, tad spēsi saprast arī citu vajadzības. Tikai tu vari piepildīt savas vajadzības, citi cilvēki nevarēs piepildīt tavas vajadzības,” teica Inese Lietaviete.

Lektore uzsvēra, ka nevienam nedarbosies kritika, ne bērniem, ne pieaugušajiem. Lai veidotu attiecības, mums ikkatrā vietā ir jāsaskata pozitīvais un jānovērtē labais un paveiktais.

Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Viļakas novada domes kārtējā sēde

Viļakas novada domes kārtējā sēde  tiek sasaukta 29.04.2020.  plkst.16.00 Viļakas novada domē, Abrenes ielā ...

Ārkārtas Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komiteja

BALVU NOVADA DOMES ĀRKĀRTAS IZGLĪTĪBAS, KULTŪRAS UN SPORTA JAUTĀJUMU KOMITEJA 2021.gada 19.oktobrī, plkst.14.00. Sēde ...