Svinīgā ceremonijā apbalvoti Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2020“ saņēmēji

Svinīgā ceremonijā, ko sestdienas, 6. marta, vakarā no Latgales vēstniecības GORS tiešraidījusi Latvijas Televīzija, godināti 10 Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” ieguvēji – spilgtākie un nozīmīgākie notikumi un personības 2020. gadā, kā arī balva par mūža ieguldījumu pasniegta keramiķim Voldemāram Vogulam.

Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” par paveikto pērn ieguvis Aldis Bukšs ar kriminālromānu “Bruoli“, Viesturs Kairišs ar filmu “Piļsāta pi upis“, Latgales vēstniecības GORS koncertuzvedums “Latgolys freska“, repere Ūga ar albumu “LG ir HH“, grupa “Tautumeitas” ar albumu “Dziesmas no Aulejas” un koncertdarbību, grupa “Rikši“ ar albumu “trīp!“, folkloras kopa “Upīte” ar aktivitātēm, albumu “Padzīdam i…” un videoklipiem, Andryva Jūrdža 175. jubilejas gada aktivitātes, Antona Kūkoja 80. jubilejas gada notikumi, grāmata “Mīlesteiba. Lelais Līpu kolns” un dzejas izrāde “Pa mīlesteibu brīnūt, kuojis nasaļ”, kā arī latgaliešu dziesmu krājums “Muna dzīšmu gruomota”.

Par publikas simpātijas balsojuma balvas, kuras norisi organizēja latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv un Latvijas sabiedrisko mediju portāls lsm.lv un kurā par savu simpātiju varēja balsot ikviens gribētājs, – “Žyka” – saņēmēju kļuva folkloras kopa “Upīte”.

Ceremonijas organizatori – Latgales vēstniecības GORS komanda – uzsver, ka, neskatoties uz nevienkāršajiem apstākļiem, pagājušais gads latgaliskajā kultūrā bijis ļoti bagāts un daudzveidīgs, ievērības cienīgi notikumi un personības bijuši kā mūzikā, tā arī izdevējdarbībā, skatuves mākslā un arī kino. Līdz ar to īpašs gandarījums par visiem 30 sākotnējā balsojumā izraudzītajiem nominantiem, kuru veikums bagātinājis ne tikai latgalisko, bet arī kopējo Latvijas kultūrtelpu.

Šogad “Boņuks“ balvu pasniegšanas ceremonija notika mazliet citādāk nekā ierasts – Latvijas Televīzijas tiešraidē, kas tika izdzīvota caur virtuālo realitāti, TV raidījumu vadītāja, komiķa Jāņa Skuteļa vadībā. Ceremonijā varēja redzēt arī grupas “Tautumeitas”, grupas “Dabasu Durovys”, grupas “Židrūns”, folkloras kopas “Upīte” un grupas “Raxtu Raxti” mūziķu priekšnesumus. ”Boņuks” vēl arvien ir vienīgā balva, kas īpaši izceļ un godina sasniegumus un paveikto latgaliskās kultūras dzīvē.

“Boņuks 2020“ māla statuetes par padarīto 2020. gadā saņēma (alfabēta secībā):

Aldis Bukšs ar pirmo kriminālromānu latgaliski “Bruoli”

Aldis Bukšs ir rakstnieks, kurš nāk no Baltinavas. Pats rakstnieks stāsta, ka dziņa kaut ko rakstīt, pierakstīt un pārrakstīt viņā mājoja kopš bērnības. 2020. gada decembrī Aldis izdeva savu otro kriminālromānu “Bruoli“, kas ir pirmais kriminālromāns, kas uzrakstīts latgaliski. Romāns vienlaikus iznāca grāmatās gan latviešu, gan latgaliešu rakstu valodās.

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/J34iA8E6uqg

Andryva Jūrdža 175. jubilejas gada aktivitātes

Septembra izskaņā tika svinēta izcilā latgaliešu kultūras darbinieka, latgaliešu rokraksta grāmatniecības pārstāvja Andryva Jūrdža 175. dzimšanas diena. Jūrdžs ir viens no nozīmīgākajiem un zināmākajiem Latgales nacionālās atmodas dalībniekiem. Jubilejas svinībās – koncertuzvedumā “Suprātka Kuorklinīkūs jeb Andryvam Jūrdžam 175” – piedalījās Nautrēnu pagasta amatatierkolektīvi, jauniešu grupa “Vysu voi nadaudz”, mūziķi Arnis Slobožaņins un Vinsents Kūkojs un postfolkloras grupa “Rikši”. Pasākumā tika prezentēta Jōņa Cybuļska grāmata “Andryvs Jūrdžs”. Izdevums ir īpašs ar to, kas tas izdots divās valodās – latgaliešu un angļu, un atklāj ne tikai izcilā latgalieša un viņa ģimenes locekļu dzīves gaitas, bet sniedz arī ieskatu Latgales sociāli politiskajā dzīvē.

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/X0sWDbpqA6w

Antona Kūkoja 80. jubilejas gada notikumi, grāmata “Mīlesteiba. Lelais Līpu kolns” un dzejas izrāde “Pa mīlesteibu brīnūt, kuojis nasaļ”

Latgaliešu dzejniekam, publicistam, kultūras un sabiedriskajam darbiniekam Antonam Kūkojam 2020. gada izskaņā paliktu 80 gadi. Par godu tam ir aizsākta viņa literārā mantojuma transformācija jaunos formātos – top muzikālā dzejas izrāde, tiek pārizdota dzejas grāmata “Mīlesteiba. Lelais Līpu kolns”, kā arī Facebook kontā katru dienu tika publicēts viens Kūkoja dzejolis no pārizdotās grāmatas. Grāmatai “Mīlesteiba, Lelais Līpu kolns” ir pievienots QR kods, kas aizvedīs uz izrādi internetā. Šī arī ir pirmā grāmata latgaliski, kuru reizē var lasīt arī neredzīgie un vājredzīgie ļaudis.

Izrādes ieraksts: https://www.youtube.com/watch?v=L0dBvNN5jt0

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/o51W-ip3Yas

Folkloras kopa “Upīte” ar aktivitātēm, albumu “Padzīdam i…” un videoklipiem

Folkloras kopas “Upīte” virsuzdevums ir saglabāt, attīstīt, kopt un popularizēt nemateriālās kultūras mantojumu, kas nāk no Ziemeļlatgales, īpaši izceļot “Upītes kultūrtelpas” devumu. Jaunajā albumā “Padzīdam i…”, kas ir jau ceturtais folkloras kopas albums, ir 17 Ziemeļlatgales dziesmas. Tās savas dzīves laikā pierakstījis folklorists, novadpētnieks, dzejnieks un izcilais Latgales kultūras darbinieks Ontons Slišāns. Par albuma vizuālo noformējumu parūpējās tolaik deviņus gadus vecais Ontona mazdēls Jēkabs.

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/D66kA4xJYUc

Grupa “Tautumeitas” ar albumu “Dziesmas no Aulejas” un koncertdarbību

Grupas “Tautumeitas” albumā “Dziesmas no Aulejas” apkopotas autentiskas Aulejas puses dziesmas. Albums vinila plates un kompaktdiska formātā izdots Latvijā un Vācijā. Albums ir savā ziņā grupas atgriešanās pie pirmsākumiem – “Tautumeitas” radās, lai Asnates Rancānes eksāmena koncertā izpildītu Aulejas puses tradicionālo mūziku.

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/1-0m7kIeOc8

Izdevums “Muna dzīšmu gruomota”: nošu grāmata, koncerts “Dzīšmu gruomota” un latgaliešu dziesmu stāsti

Līdz šim apjomīgākais latgaliešu dziesmu krājums, kurā apkopotas 300 dziesmas latgaliski – gan tautasdziesmas, gan autordziesmas, kuras aptver aptuveni 100 gadu ilgu periodu. Dziesmām pieejami vārdi, notis un akordi. Jaunais izdevums jau ir ar vēsturisku vērtību – sniedzot dziesmām iespēju saglabāties ne tikai audio versijās, bet arī plaši lietojamajā nošu rakstā. Izdevuma mērķis ir popularizēt dziedāšanu latgaliski. Tāpat arī GORĀ pērn norisinājās koncerts “Dzīšmu gruomota”, kura iedvesmas avots bija tieši izdotais dziesmu nošu krājums.

Koncerta ieraksts: https://www.latgalesgors.lv/lv/koncertieraksti

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/EJbppz-LbSs

Koncertuzvedums “Latgolys freska”

Anna Rancāne ir viens no mūsdienu Latgales spilgtākajiem simboliem – gan literatūrā un publicistikā, gan arī Latgales sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Koncertuzvedums “Latgolys freska” ir kā simbolisks ceļojums pa Annai īpašām Latgales vietām, kuras viņa labprāt rāda citiem, kuras ir iedvesmojušas un iepriecinājušas, un tas ir veltīts Annas jubilejai. Ceļojuma stāstus diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā izdziedāja Latvijas Radio koris un mūziķi, bet izstāstīja pati Anna Rancāne un Jaunā Rīgas teātra aktrise Baiba Broka. Uzvedums atspoguļo gan dzejnieces Annas Rancānes personību, gan viņai tuvas Latgales vietas, kas ietērptas mūzikas valodā, dzejas un prozas tekstos.

Koncertuzveduma ieraksts: https://www.latgalesgors.lv/lv/koncertieraksti

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/8iVJ00A1JnQ

Antona Kūkoja 80. jubilejas gada notikumi, grāmata “Mīlesteiba. Lelais Līpu kolns” un dzejas izrāde “Pa mīlesteibu brīnūt, kuojis nasaļ”

Latgaliešu dzejniekam, publicistam, kultūras un sabiedriskajam darbiniekam Ontonam Kūkojam 2020. gada izskaņā paliktu 80 gadi. Par godu tam ir aizsākta viņa literārā mantojuma transformācija jaunos formātos – top muzikālā dzejas izrāde, tiek pārizdota dzejas grāmata “Mīlesteiba. Lelais Līpu kolns”, kā arī Facebook kontā katru dienu tiek publicēts viens Kūkoja dzejolis no pārizdotās grāmatas. Pārizdotajai grāmatai “Mīlesteiba, Lelais Līpu kolns” tiek pievienots QR kods, kas aizvedīs uz izrādi internetā. Šī arī ir pirmā grāmata, kuru reizē var lasīt arī neredzīgie un vājredzīgie ļaudis.

Video par balvas saņēmēju:

Postfolkloras grupa “Rikši” ar koncertdarbību, albumu “trīp!” un videoklipiem

Pašā 2020. gada janvāra sākumā savu trešo albumu, svinot desmit gadu dzimšanas dienu, izdeva postfolkloras grupa “Rikši”. Albumā “trīp!” dzirdamas 12 Rēzeknes puses gadskārtu ieražu dziesmas grupas dalībnieku aranžijās. Albums piedzīvoja divus atklāšanas koncertus – Latgales vēstniecībā GORS un mūzikas namā “Daile”.

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/vamPdKNmDC8

ŪGA. Albums “LG ir HH”

Latgalē ir hip-hops – par to pagājušajā gadā ar savu debijas albumu “LG ir HH“ atgādināja repere Ūga no apvienības “Ausmeņa Records”. Par 11 dziesmu apkojumā iekļautiem skaņdarbiem viņa iepriekš ir teikusi: “Taisīju mūziku, kas man nesa jumtu nost, manuprāt, es klausītāju rauju iekšā izdzīvot līdzi visam mūsu stāstam, kā viss sākās – kustība, mūzika.“

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/g7H0UcxxPPY

Viesturs Kairišs un spēlfilma “Piļsāta pi upis”

“Piļsāta pi upis” ir attiecību stāsts uz pagājušā gadsimta 30.–40.  gadu vēsturisko pārmaiņu fona. Pirmo reizi vienā Latvijas filmā ietverti daudzi un dažādi vēsturiskie notikumi, kas šajā laikā nepielūdzamā ātrumā sekoja cits citam. Režisora Viestura Kairiša spēlfilma ir veidota ar mīlestību pret Latgali un ir iemūžinājusi tās kultūru un cilvēkus. Kā teicis režisors: “Filma ir latgaliešu valodā – skaistākajā pasaules valodā.” “Piļsāta pi upis” ir 2020. gada skatītākā filma Latvijas kinoteātros, to ir noskatījušies ap 70 000 skatītāju.

Video par balvas saņēmēju: https://youtu.be/IDn1QIVXcYE

Balvai šoreiz tika saņemti vairāk nekā 120 pieteikumi kategorijās “Valoda. Literatūra. Publicistika“, “Audio. Video“ un “Aktivitātes. Notikumi. Personības“, kopējais balvas pretendentu skaits sasniedza 112 dažādus notikumus, personības, darbus, projektus un citas aktivitātes. Kā pretendentu vērtēšanas kritēriji arī šoreiz tika izvirzīti gan pretendenta snieguma kvalitāte, aktivitāte visa gada laikā, reģionā, valstī vai plašākā mērogā raisītā rezonanse, latgaliskums un/vai Latgales kultūras vērtību nešana, pretendenta ilgtspēja – ietekme uz latgaliskās kultūras procesiem nākotnē.

Ar visu 30 balvas nominantu sarakstu var iepazīties te: https://bonuks.lv/zynomi-latgalisu-kulturys-goda-bolvys-bonuks-2020-nominanti/

Balvas “Boņuks 2020” žūrijas komisijā vērtējumus par pretendentiem šogad sniedza rekordliels žūrijas komisijas locekļu skaits – 56 latgaliskās kultūras pārzinātāji, iepriekšējo gadu balvu saņēmēji, mediju pārstāvji, balvas rīkotāju pārstāvji, latgaliskās kultūras sabiedriskie aktīvisti un attiecīgo sfēru pieaicinātie eksperti.

Ceremoniju bija iespējams piedzīvot Latvijas Televīzijas tiešraidē no Latgales vēstniecības GORS, kā arī lsm.lv un replay.lv.

Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” pirmo reizi pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības GORS komanda. Balvas norisi atbalsta Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar AS “Latvijas valsts meži” un Latgales Reģiona attīstības aģentūras atbalstu, kā arī Rēzeknes pilsētas dome, Aglonas novada, Baltinavas novada, Balvu novada, Dagdas novada, Krāslavas novada, Līvānu novada, Ludzas novada, Rēzeknes novada, Viļānu novada un Viļakas novada pašvaldības, biedrība “Partitūra“, Latvijas Televīzija, SIA “Kompānija NA”, latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv, Latgales Kultūrvēstures muzejs, filmu studija “Balti”, SIA “Latgales ziedi”, kafejnīca ZĪDS, Latvijas Radio Latgales studija, Veselības inspekcija un Slimību profilakses kontroles centra Rēzeknes nodaļa.

Plašāk par balvu: http://bonuks.lv un http://latgalesgors.lv.

Saziņai: Kristiāna Valeniece
Latgales vēstniecība GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”)
Mārketinga speciāliste
E-pasts: gors.vestis@rezekne.lv; kristiana.valeniece@rezekne.lv,
Mob. tālr.: +371 29109924

Ceremonijas foto  atrodami te: https://failiem.lv/u/m7pg77uvy

Citas ziņas no šīs kategorijas

Vecākais latgaliešu festivāls “Upītes Uobeļduorzs” iesoļo trešajā desmitgadē

Sestdien, 17. septembrī, Balvu novada Upītē jau 21. reizi izskanēs vecākais latgaliešu festivāls – ...

Braucot sabiedriskajā transportā, būs jālieto mutes un deguna aizsegs

No 12. maija, braucot sabiedriskajā transportā, būs jālieto mutes un deguna aizsegs Pēdējo nedēļu laikā ...