Jaunās tūrisma sezonas gaidās

Ierobežotā vai pilnīgi pārtrauktā tūrisma plūsma atstājusi ilglaicīgas sekas uz tūrisma nozari. Lai arī 2020. gadā Latgalē viesojās tuvu pie viena miljona tūristu, salīdzinot ar 2019. gadu, tas ir kritums pat par 40%. Savukārt tieši ārzemju tūristu skaita ziņā, kritums ir pat par 82%. Proti, balstoties uz Latgales pilsētu Tūrisma informācijas centru statistikas datiem, 2019. gadā Latgali apmeklēja vairāk nekā 57 tūkstoši ārzemju tūristu, savukārt 2020. gadā tikai 10,5 tūkstoši ārzemju tūristu. Ārvalstu viesu trūkumu vissmagāk izjuta lielās viesnīcas, jo citos gados apmēram puse no viesnīcu viesiem, bija tieši ārzemju tūristi. Tāpat 2020. gadā smagi tika ietekmēts kultūras tūrisms un 90% no visiem masu pasākumiem. Lai arī kopējie statistikas dati izskatās visai draudīgi, ir jāuzsver, ka 2020. bija īpašs izņēmuma gads, un uz kopējā fona Viļakas novadā, kā arī citos mazajos Latgales novados kopējā tūrisma apmeklējuma statistika atsevišķos objektos ir tieši augusi, vairāk krītoties naktsmājās un dažos tūrisma objektos, jo vasaras sezonas pirmajā pusē nenotika vairāki plānoti lielie pasākumi.

Kad ir zināmi visi Latgales kopējā statistika, varam atskatīties nedaudz vairāk uz to, kā mēs izskatāmies uz kopējā fona. Lielākās pilsētās bija sāpīgāks kritums, bet pierobežā mēs to izjutām mazāk. Uz  visa negatīvā fona mēs sajutām ļoti lielu interesi par pierobežu, Viļaku. Lielo interesi lielā mērā veicināja fakts, ka nebija iespēja braukt uz ārzemēm, tāpēc daudzi vēlējās apceļot Latviju un doties uz vēl neredzētām vietām. Tūrisma informācijas punktā vien apmeklētāju pieaugums bija gandrīz par 50 procentiem, arī ekskursijas bija daudz vairāk nekā parasti, jo vairāki tūroperatori, kas organizēja braucienus uz ārzemēm pārorientējās uz vietējo tirgu un apceļoja Latviju un arī Latgali. Mēs sevi pozicionējam kā vietu, kur sākas Eiropa. Viļakas puses ģeogrāfiskais izvietojums nav tas ērtākais, tāpēc uz Viļakas pusi brauc ceļotāji ar konkrētu mērķi, tāpēc mums vēl vairāk jābūt radošiem, lai uzrunātu tūristu uzkavēties pie mums. Ceļotāji labprāt dodas pēc autentiskuma, miera un harmonijas, tāpēc arī šovasar ļoti pieprasītas bija dabas takas, dabas ekskursijas.

Viļakas magnēti ir mūsu “Ziemeļlatgales pērle” – Viļakas Jēzus sirds Romas katoļu baznīca, moderna saimniekošana pierobežā, z/s Kotiņi un Rekovas dzirnavas, Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzejs, Viļakas novada muzejs, kā arī Annas Āzes muzeja apmeklējums un vides ekskursijas.  Noteikti arī viens no apmeklētājiem bija ļoti gaidīts notikums, sezonas izskaņā atklātā Viļakas ezera salas takas atklāšana, kas veicināja pieejamību Viļakas ezera salai, jo plīvurs ir kritis un tagad visiem ir iespēja tikt līdz Viļakas ezera salai, aplūkot pilsdrupas. Lai gan precīzi dati nav zināmi, ir novērota liela cilvēku plūsma un aktivitāte, kā, piemēram, pievienojot šo objektu “google maps”, 3 mēnešu laikā objekts skatīts 1527 reizes.

Novadā kopā bijuši 20743 apmeklējumi, kas ir par 14.33 % mazāk salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad apmeklējumu skaits sasniedza 24213, bet jāņem vērā, ka šeit netiek uzskaitīti Viļakas ezera salas apmeklētāji, kā arī diemžēl šogad tehnisku iemeslu dēļ nevarējām uzskaitīt cilvēku plūsmu Stompaku purva dabas takā (pagājušā gada aptuvenais apmeklējums 1700), Balkanu dabas parkā ziemas aktivitātes izpalika, kā arī pakalpojumu vairs nesniedz naktsmājas “Zivsalas”.

Tūrista speciālista apmeklējuma statistika Klostera ielā 1 augusi pat gandrīz par 60 %, šogad bija gan liekāks skaits apkalpoto grupu, gan arī individuālie ceļotāji un ģimenes. Kopā tika apkalpots 1011 apmeklētājs.

Jaunumi Viļakas novadā 2021. gadā

Nevaram prognozēt, kādi būs ceļošanas nosacījumi šajā tūrisma sezonā, bet jācer, ka būs iespēja ceļot, jo mūsu novadā būs sarūpēti vairāki interesanti jaunumi, lai apmeklējums mūsu pusē būtu saistošāks.Viļakas novada muzejs 2020. gada izskaņā atklāja modernizētu Ed. Spravnika putnu olu kolekciju, kuru tiklīdz kā muzeji tik atkal atvērti varēs aplūkot visi interesenti. Ekspozīcijā interaktīvā veidā varēs apskatīt ne tikai putnu olas, bet arī uzzināt par putnu ikdienu, ligzdošanas vietām, ēšanas paradumiem un uzvedību, iepazīt Viļakas dabu un ieklausīties putnu un dabas skaņās.

Egļavas mežniecības muzeja māja ieguvusi jaunu vizuālo izskatu jau 2020. gadā, bet šajā sezonā arī tiek domāts par dažādiem jaunumiem.

Pēc mājas remonta atkal viesus uzņem brīvdienu māja “Vecozoli”, kas savu nosaukumu nu ir nomainījuši uz “Rezidenci“. Rezidences saimnieki aicina izbaudīt Latvijas pierobežas mieru lauku mājās, kurās vienlaicīgi līdzās pastāv tradicionālais un mūsdienīgais. Priecājamies arī par jaunajām brīvdienu mājām “Vosoras”, kas atrodas Medņevas pagasta Brontu ciemā. “Vosorās” var izbaudīt lauku idilli latviešu autentiskajā stilā iekārtotajā brīvdienu mājā, kas savu aktīvo darbību uzsāka tikai 2020. gada vasaras vidū, bet ieguva jau daudz pozitīvu atsauksmju no klientiem.

Rekovas dzirnavās būs labiekārtots vietējo produktu veikals, kā arī tūrisma grupām pieejamas 3 veida maltītes – vienkāršā degustācija, pusdienas un pilna komplekta produktu degustācija plus pusdienas. Upītes kultūrtelpā arī tiek gatavoti jaunumi – top “kvest” istaba bijušajā Upītes pamatskolā, apmeklētājiem tiks atvērta Stabļovas senlietu kolekcija un Bišu namiņš.

Jaunajā tūrisma sezonā mūs sagaida vairāki jaunumi aktīvai atpūtai uz ezera. Pakalpojuma klāstu paplašinājuši aktīvās atpūtas uzņēmums “Ezertūre”, kas ir nomainījuši savu atrašanās vietu, turpmāk pakalpojumu atradīsiet Sporta ielā 20, Viļakā. Līdzās jau esošajiem SUP dēļu un katamarānu nomai, 2021. gada sezonā, aktīvās atpūtas gribētājiem mierīgiem braucieniem pa ezeru tiks piedāvātas 2 koka laivas, ezera baudīšanai vējainā laikā 2 buru Supi, kā arī būs pieejams lielais ģimenes SUP (6-10 personām), komandas saliedēšanai un ģimenes izklaidēm, tandēma velosipēds, pirts muciņa ar panorāmas logu un atpūta uz jumta terases. Nebijušā piedzīvojumā ar caurspīdīgiem kajakiem  varēs doties iepazīt Viļakas ezeru, pakalpojumu  piedāvās “Laivotprieks”.

Tiek labiekārtota arī promenāde, pastaigu vieta apkārt Marienhauzenas muižas apbūves kompleksam.

Domājot par to, lai mūsu novada objektus varētu ērtāk un ātrāk atrast ir tapusi interaktīva Viļakas novada tūrisma objektu karte, kuru aicinām aplūkot http://www.visitvilaka.lv/noderiga-informacija/interaktiva-karte/

Tiek strādāts arī pie interaktīvās kartes, kurā būs apkopoti visas Viļakas novada dabas takas, jauni pastaigu un velo maršruti, kā arī turpinās darbs pie Latgales Ezertakas un Green ways kājāmgājēja/velo maršruta, Šobrīd tiek izstrādāts arī viens jauns tematiskais maršruts, kuru varētu atklāt vasaras sezonā.

Uz drošu tikšanos Viļakas novadā un vairāk par jaunumiem un tūrisma objektiem skatieties www.visitvilaka.lv mājas lapā.

Viļakas novada tūrisma speciāliste Inese Matisāne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Projekts “Latvijas skolas soma” joprojām attālināti

Ar iniciatīvas “Latvijas skolas soma” atbalstu Viļakas Valsts ģimnāzija turpina paplašināt skolēnu redzesloku, veidot ...

Ikgadējie Grāmatu svētki šogad notiks Baltinavā

Arī šogad Balvu novada iedzīvotājiem būs iespēja tikties ar talantīgajiem rakstniekiem ikgadējos Grāmatu svētkos. ...

Atceroties ebreju holokausta notikumus Viļakā

2022.gada 11.augustā aiz Viļakas, ceļa posmā P35, 1,5 km nogriežoties pa labi notika atceres ...