Bišu namiņš Stabļovā

Saimnieciskās darbības veicējs Jānis Supe ir realizējis projektu Nr.2020-VND-1-09 “Bišu namiņš”. Kopējās projekta izmaksas ir 4719.00 Eur, Viļakas novada dome atbalstīja projektu piešķirot 2000.00 Eur, Jānis Supe līdzfinansēja projektu ar summu 2719.00 Eur. Ir sasniegts projekta mērķis – izveidots relaksācijas namiņš – nopirkts un uzstādīts namiņš. Bišu namiņā būs iespējams iepazīties ar bišu dzīvi (ziemas sezonā bites guļ) un to dzīvesveidu, pavadīt 2 – 3 stundas namiņā un pagulēt gultās, zem kurām iebūvētas bišu mājas, klausīties bišu sanoņā, kā arī baudīt aromterapiju (vaska un propolisa aromāts).

Kopš 2018.gada vasaras Jānis Supe uzsāka uzņēmējdarbību – biškopībā. Jāņa Supes bišu dravā ir 50 bišu saimes, kas katru gadu tiek papildinātas ar jaunām saimēm. Tiek ievākts medus, propoliss un bišu maize. Biškopības nozarē valda diezgan liela konkurence, tāpēc Jānim radās ideja ieviest kādu jauninājumu savā darbībā. Namiņā bites dzīvos stropos zem namiņa, bišu skrejas ir izvietotas ārpus namiņa, sānos un otrā pusē no namiņa ieejas. Gultas namiņā būs ierīkotas droši, ka pašā namiņā bites nevarēs ielidot pie namiņa apmeklētājiem. Namiņā ir ierīkots “bišu televizors” – stikla bišu strops, kur var redzēt kā bites dzīvo un strādā. Bišu namiņš ir jauns objekts Viļakas novadā, ko apmeklēt tūristiem, ģimenēm ar bērniem un ikvienam interesentam, kā arī cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmas ar elpceļu slimībām (t.sk. astma). Sezona ilgs no maija līdz oktobrim, laiks, kad aktīvi darbojas bites, ziemas sezonā bites dodas ziemas miegā. Šis ir inovatīvs tūrisma produkts Viļakas novadā.

-Kāpēc tu izvēlējies uzsākt uzņēmējdarbību biškopībā?
-Tā īsti nebija mana izvēle, ar bitēm nodarbojās tēvs un kādam bija jāpalīdz. Pakāpeniski viņš mani apmācīja darboties ar bitēm un man ar laiku radās dažādas idejas kā atvieglot šo procesu. Piemēram, lai nevajadzētu medus spiedi griezt ar rokām, tai mēs piekombinējām elektro motoru. Un tā pamazām tas mani tik ļoti ieinteresēja, ka izlēmu pamēģināt uzsākt uzņēmējdarbību biškopībā.
-Kādi bišu produkti tev pašam garšo visvairāk?
-No visiem bišu produktiem, protams, visgaršīgākais ir medus, kuru lietoju gan es, gan mana ģimene ikdienā. Visgaršīgākais ir tikko izmests svaigs medus.
-Vai taviem bērniem interesē bites, interesē, ko tu dari bišu dravā?
-Pagaidām bērniem vēl nav radusies interese par bitēm, protams, viņi vēro ko es daru, bet paši šajā procesā vēl nepiedalās, vienīgi medus ēšanā . Vecākajam dēlam ir alerģija no bišu kodumiem, bet pārējie vēl ir par jaunu. Līdz ko bērni uzdzird bišu sanoņu, tā pagalmā ir klusums.
-Kā tu savai produkcijai atrodi noieta tirgu? Vai eksperimentē ar medus garšām, piemēram, medus ar kakao, medus ar cidonijām un citām garšām?
-Medus noietu dabūt ir pagrūti, uz tirdziņiem mēs nebraucam, jo tur piedāvājums tāpat ir liels. Mums ir savi patstāvīgie klienti, radi un draugi, kas labprāt iegādājās medu. Ar medus garšām es neeksperimentēju, jo visgaršīgākais un visveselīgākais ir tīrs medus.
-Kā tu vērtē Viļakas novada domes izsludināto projektu konkursu topošajiem un jaunajiem uzņēmējiem?
-Protams, tas ir ļoti jauki ,ka novads atbalsta esošos un topošos uzņēmējus. Tādā veidā, kaut nedaudz, novads notur jaunos cilvēkus laukos, kuri grib strādāt un darboties savā dzimtajā vietā.
-Kādu nozari tavuprāt Viļakas novada domei vajadzētu atbalstīt uzņēmējdarbības projektu konkursā nākamgad?
-Manuprāt, nākamgad Viļakas novada dome varētu atbalstīt zivkopības nozari, jo novadā šādas nozares nav, vismaz es šādu informāciju neesmu dzirdējis.

Informāciju sagatavoja Vineta Zeltkalne
Foto: personīgais arhīvsCitas ziņas no šīs kategorijas

Saņem nekustamā īpašuma nodokļa paziņojumu elektroniski

Aicinām iedzīvotājus, kuri maksāšanas paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) saņem pa pastu, pieteikties ...

Kultūras iestādes atsāks darbību, ievērojot sanitāro protokolu prasības

Valsts, pašvaldību, NVO un privāto kultūras iestāžu darbību pēc 12.maija reglamentē īpašs prasību kopums jeb ...