Valsts Kultūrkapitāla fonds piešķīris mūža stipendijas

VKKF padome 17.12.2020. sēdē piešķīrusi mūža stipendijas izciliem kultūras un mākslas darbiniekiem par mūža ieguldījumu kultūras un mākslas attīstībā. No 2021. gada janvāra VKKF mūža stipendijas saņems: Vanda Kancāne, Biruta Burčika, Andrejs Apsītis, Valdemārs Jemeļjānovs, Māra Lāce, Daira Līdaka, Viktors Kalniņš (Viks), Gundega Blumberga, Maija Kurme, Maruta Grosberga (Dinga), Malvīne Ločmele, Ilga Reizniece, Inta Celmiņa, Ivars Runkovskis, Rūdolfs Plēpis, Vaira Resne.

Ločmele Malvīne

Medņevas etnogrāfiskā ansambļa un garīgo dziesmu dziedātāja.
Dzimusi 1936.gada 8.februārī Medņevas pagasta Lodumas ciemā kā ceturtā meita septiņu bērnu ģimenē. Mācījusies Viduču pamatskolā.  Tēvs Antons Erciks bija muzikants, līdz ar to, tēvam muzicējot, visi bērni agri iemācījās dejot un dziedāt. Arī Malvīne nedaudz spēlēja kokli, toties visi viņas brāļi – Marijans, Jānis un Staņislavs labi spēlēja garmošku. Malvīnes bērnība un jaunība pagāja trūkumā un nabadzībā, bet ļoti skaistā vietā. Ar kaimiņu bērniem un māsām ganos ejot tika izdziedātas daudzas skaistas dziesmas. 1959.gadā viņa apprecējās ar Aloizu Ločmeli, kura ģimene bija izsūtīta uz Sibīriju, tāpēc arī Malvīne devās līdzi uz tālo Omskas apgabalu. 1961.gadā ģimene pārbrauca no Sibīrijas un gadus divus dzīvoja Gulbenes rajona Lizumā, audzinādama dēlus. Vēlāk ģimene dzīvoja turpat Gulbenes rajona Staros un Ogres rajona Taurupē. Abās vietās Malvīne strādāja fermā. 1974.gadā viņa ar pieciem maziem bērniem pārcēlās uz Medņevas pagasta Aizpurvi. Līdz pat pensijai 1986.gadā Malvīne Ločmele turpināja strādāt par teļkopēju Aizpurves fermā.

Medņevas etnogrāfiskajā ansamblī dzied kopš tā dibināšanas pirmās dienas 1987.gadā. Ar etnogrāfisko ansambli piedalījusies vairākos folkloras festivālos “Baltica”, uzstājusies Brīvdabas muzejā un Dainu kalnā. 2014.gada vasarā ansamblis dziedāja novadnieka Valda Buša gleznu izstādes atklāšanā Jūrmalā. Visu etnogrāfiskā ansambļa dziedātāju dzīves gājums (arī Malvīnes Ločmeles) aprakstīts 2006.gadā izdotajā grāmatā “Medņevas dziedātājas”. Klāt ir arī divi diski, ar viņu dziedātām dziesmām. “Baltica 2012” laikā Medņevas etnogrāfiskais ansamblis Sv.Marijas Magdalēnas baznīcā dziedāja psalmu trešo daļu.

Malvīne atceras, ka psalmus viņa dzied kopš bērnības, jo tolaik jau psalmu dziedāšana notika gandrīz visu nedēļu līdz pat bērēm. Tolaik viņu dziedāt mācīja tante Anna Circene, kura prata dziedāt ne tikai Dieva dziesmas, bet arī tautasdziesmas. Tagad visbiežāk psalmus dzied dienu pirms bērēm un pēc bērēm. Dzied ar Natāliju Smušku, Silviju Babāni.

Teksts: Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze
Foto: Ruta Cibule, Sandra Ločmele

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Sestdiena, 13.jūnijs- pārceltā darba diena

Viļakas novada dome informē, ka 2020.gada darba diena 22.jūnijs ir pārcelta uz sestdienu, 2020.gada ...

Aktīvi būvdarbi Viļakas Valsts ģimnāzijā jūnijā un jūlijā

Jūnija un jūlija mēnešos aktīvi būvdarbus turpina Personu apvienība SIA “ĢL Konsultants” un Sabiedrība ...

Noslēgti līgumi par ēku vienkāršotu atjaunošanu Viļakā

Šajā pavasarī tiek uzsākta divu ēku vienkāršota atjaunošana Abrenes ielā 9 un Balvu ielā ...