Īstenots projekts “Viļakas viduslaiku pils maketa izgatavošana”

Projekts atbalstīts Lauku atbalsta dienesta izsludinātajā Leader konkursa projektā Viļakas viduslaiku pils maketa izgatavošana. Rīcības grupā2.1. Vietējās teritorijas, ieskaitot dabas un kultūras mantojuma objektus, sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai.  Projekta kopējās izmaksas 9120,00 EUR, publiskais finansējums sastāda 8208,00 EUR, domes līdzfinansējums un PVN likmes segšana 1915,20 EUR.

Viļakas ezera sala ar pilsdrupām ir unikāls dabas un kultūrvēsturiskais mantojums.  Sala ar savām pilsdrupām ir nozīmīgs Viļakas novada identitātes simbols. Kādreiz uz salas 13.gs tika uzbūvēta Marienhauzenas (Viļakas pils), kuru nocietināja 16.gs. Pils bija tā laika sabiedrības un sociālais centrs, kad pamazām ap salu ezera krastos sāka attīstīties Viļakas miests, laika gaitā kļūstot par pilsētu. Viļakas pilsdrupas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, taču Viļakas pils arheoloģijas piemineklis. Viļakas ezera pilsdrupas vieno paaudzes. Cilvēkus vienmēr ir interesējis kā šī pils varēja izskatīties.

Projekta mērķis: izgatavot Viļakas viduslaiku pils maketu, piegādāt un uzstādīt uz Viļakas ezera salas. Makets nepieciešams, lai cilvēki labāk spētu vizuāli uztvert pils vēsturi, salīdzināt un domāt par sava novada vēsturi un tās nozīmi vēsturiskajos procesos. Maketa arhitekts A.Lapiņš, dizainers G.Jansons (Sia “Arhitektoniskās izpētes grupa”), realizācija J.Vaivods (Sia “Kalums”), tēlnieks K.Alainis. Makets domāts arī kā taktils uzskates līdzeklis, cilvēkiem, kas sliktāk redz, to varētu arī aptaustīt. Maketam ir gan informatīvā, gan mākslinieciskā vērtība. Arhitekti radījuši maketa izgatavošanas koncepciju ar paskaidrojumiem.

2020.gada 9.oktobrī tika atklāts pontona tilts un skatu tornis uz salu, tūrismu plūsma fantastiski liela. Lai pēc iespējas vairāk cilvēki varētu iedomāties kā pils izskatījās ir uzstādīts pils makets. Pils maketa izgatavošanai ir izmantoti atbilstoši vides materiāli, kā arī ir izveidots paskaidrojošais teksts lāzergriezumā, blakus tekstam lāzergravēts QR kods ar saiti uz pašvaldības mājas lapu. Makets izgatavots no nerūsējošā tērauda loksnēm, uz tā nostiprināts alumīnija salas reljefs. Uz reljefa izvietots simbolisks pils makets granītā ar raupjo virsmu. Starp nerūsējošā tērauda un alumīnija plāksnēm izvietota caurspīdīga organiskā stikla loksne ar tajā iestrādātām LED gaismas diodēm, saslēgtas ar saules baterijas paneli. Iestājoties tumsai, makets tiek apgaismots uz 3h.

Tekstu sagatavoja: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa, foto J.Vaivods

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Rūpējies par savu drošību un izvērtē nepieciešamību doties uz ledus!

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, ka uz ledus atrasties ir ļoti bīstami! ...

Izstādes “Tautasdziesmu teicējas.1991” atklāšana

Viļakas muzejā 11.februārī tika atklāta ceļojošā izstāde “Tautasdziesmu teicējas.1991”. Izstādē skatāmas Latvijas nemateriālā kultūras ...

Iespēja piedalīties virtuālā spēlē, dodoties pastaigā

Ikviens esam noilgojušies pēc interesantām aktivitātēm kopā ar draugiem, tomēr komunikācijai labvēlīgi „laika apstākļi” ...