Sirds lieta – rasēšana un koka dizaina produkcijas radīšana

Feride Ločmele ir realizējusi Viļakas novada domes atbalstīto projektu Nr.2020-VND-1-05 “CNC iekārtas iegāde”.  Jauniete Šķilbēnu pagasta Rekovas ciemā ir iekārtojusi savu darba telpu, kur izvietota par projekta finansējumu iegādātā CNC frēzmašīna. Iekārtas komplekta (t.sk. iekārta, motors, T-slot galds, instrumenta augstuma sensors, programma VCarve Desktop, Vectric, frēzītes un gravēšanas uzgalis) kopējas izmaksas ir 2900.59 Eur, pašvaldības atbalsts 2000.00 Eur un līdzfinansējums 900.59 Eur. CNC frēzmašīna ir stacionāra iekārta, ar kuru iespējams izfrēzēt ar augstu precizitāti visdažādākās kontūras un urbumus masīvkokā, saplāksnī, akrilos, mīkstos metālos un citus materiālos.

Ferides enerģiskums aizrauj ikvienu, kuram Feride ar lielu sirds degsmi stāsta par to kādas zināšanas ir apguvusi augstskolā un kādas ir nākotnes ieceres, un kādus darbus ir iespējams izveidot ar CNC frēzmašīnu. Studējot Rīgas Tehniskajā universitāte, Feride ir apguvusi rasēšanas programmas, kurās tiek veidoto 2D un 3D modeļi, kurus var ievietot CNC iekārtā un radīt taustāmas dizaina lietas. Ir apguvusi zināšanas Adobe zīmēšanas un rediģēšanas programmas, ar kurām var sagatavot interesantākus zīmējumus priekš rasēšanas programmām. Kā arī Feride ir apguvusi vizualizāciju programmas, kurās var parādīt objektus kā tas aptuveni izskatīsies dabā. Programmu apgūšanu Feride Ločmele plāno turpināt apgūt arī nākotnē, jo tas vienkāršo un paplašina darba iespējas ar iegādāto iekārtu.

-Jaunieši, dodoties studēt uz Rīgu, lielākoties arī paliek Rīgā. Kas tevi motivē un kāpēc vēlies savu uzņēmējdarbību veidot laukos – tālu no Rīgas?
-Vienmēr man Rīgā ir paticis uzturēties tikai uz pāris dienām, bet tur dzīvot es nevēlos, jo man nepatīk cilvēku burzmas un sastrēgumi. Jau pirmajā gadā, braucot studēt uz Rīgu, es zināju, ka es atgriezīšos uz dzimto pusi, jo es šeit jūtos brīvi un droši un tas mani motivēja uzsākt uzņēmējdarbību te laukos, darīt to, kas man patīk.

-Daudzi iedomājas, ka ar koku un frēzmašīnām var strādāt tikai vīrieši. Kā tev radās interese darboties tieši ar koka dizaina produkcijas radīšanu? Vai domā, ka šāda nodarbe ir piemērota arī sievietēm?
-Tas ir stereotips, ka tikai vīrieši var nodarboties ar koka produktu radīšanu. Augstskolā manā kursā lielākoties ir sievietes un mēs ne tikai darbojamies ar CNC frēzmašīnu, bet arī ar formātripzāģmašīnas un taisnošanas garenfrēzmašīnas strādājam, kas ir daudz sarežģītāk un bīstamāk. Tādēļ es uzskatu, ka sievietes var darīt arī lietas, ko spēj darīt vīrieši, ja uz to ir viņu aicinājums.

-Kur tu apguvi rasēšanu? Vai to mācīja jau Rekavas vidusskolā? Vai pirmo reizi iepazinies tikai augstskolā? Kāpēc tā ir kļuvusi tava sirdslieta?
-Rekavas vidusskolā es mācījos līdz 9.klasei un mācību programmā diemžēl nebija rasēšanas, bet pašus pamatu rasēšanā uz papīra es iemācījos Balvu Valsts ģimnāzijā, man ļoti patika rasēt un man tas labi sanāca, tādēļ es sāku domāt par to, ka es labprāt ar to nodarbošos nākotnē, un, pateicoties rasēšanai un vēl pāris priekšmetiem, es izdomāju, ka es varētu pamēģināt iet mācīties uz Dizaina Tehnoloģiju institūtu, kur ir iespējams apgūt materiālu tehnoloģijas un dizainu, kur arī padziļināti tiek apgūtas rasēšanas prasmes ar roku un dažādas CAD programmās 2D un 3D rasēšana, kas arī man ļoti patīk.

-Esmu sapratusi, ka vari izgatavot koka dēlīšus, koka pulksteņus, akrila lampas, speciālus koka aksesuārus. Kādu produkciju klienti vēl varēs pasūtīt pie tevis? Ko varētu izgatavot pārim, kuri laulājas pirmo reizi un ko pārim, kurš svinēs jau zelta kāzu jubileju?
-Man ir pieejama ne tikai CNC frēzmašīna un lāzeris, bet arī 3D printeris, uz kura var izdrukāt visdažādākās plastmasas detaļas un to modeļus. Darbojoties turpmāk, iespēju robežās, tiks papildināts iekārtu klāsts, kas uzlabos kvalitāti un paātrinās darba procesus, produkcijas izgatavošanā.

Varēs iegādāties Produkciju, kurā būs ietverti arī epoksīda sveķi, pašlaik vēl ar viņiem tiek eksperimentēts un saprasts kā ar viņiem  var strādāt. Kā arī varēs pasūtīt individuālos pasūtījumus, ko klients pats vēlēsies kā piemēram akrila lampiņa, kuru pēc jūsu vēlamā foto jums izgatavošu. Protams, ir vēl daudz dažādu ideju, bet to ar laiku jūs paši redzēsiet.

Jaunam pārim varētu izgatavot ģimenes ģerboni un pārim zelta kāzu jubilejā varētu uzdāvināt albūmu ar masīvkoka vākiem, kur viņi varētu glabāt savas labākās atmiņas.

-Kādus suvenīrus varētu izgatavot Viļakas novadam?
-Tos pašus koka dēlīšus, kur ir ar epoksīdu ieliets vārds Viļaka, kā arī produkciju, kuru jūs es ar laiku iepazīstināšu.

Jautājumus uzdeva Vineta Zeltkalne, atbildēja Feride Ločmele
Foto: personīgais arhīvs

Citas ziņas no šīs kategorijas

Aicinām laikus atteikt konteineru iztukšošanu

SIA “ZAAO” atgādina par iespēju atteikt konteinera iztukšošanu, atbildot uz iztukšošanas atgādinājuma īsziņu (SMS). ...

Domes sēde

Balvu novada Domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs sasauc domes sēdi 2022.gada 26.maijā (ceturtdien), plkst.09.00.  Sēde notiks klātienē Bērzpils ielā ...