25.septembrī Viļakas novada bibliotēkā pulcējās novada bibliotekāres, lai piedalītos izglītojošā seminārā. To vadīja ilggadējā Latvijas Universitātes profesore, pedagoģisko zinātņu doktore Dagmāra Ausekle. Īsi iepazīstinot ar sevi, katra dalībniece atklāja pozitīvo savā darbā, kā arī minēja lietas, kas apbēdina. Viena no tām – lasītāju skaita samazināšanās.
Lekcijas ievadā jautājums: vai grāmatai (literāram darbam) ir derīguma termiņš? Semināra gaitā, sarunā iesaistot arī klausītājas, lektore centās atbildēt – akcentējot to, ka klasiķu darbos ir iekodētas mūžīgās vērtības. Piemēram, R. Blaumaņa darbi, kuriem raksturīga smalka cilvēku psiholoģijas analīze.
Lai lasītājam veiksmīgi ieteiktu kādu grāmatu, bibliotekāram jāpazīst cilvēks, jāzina viņa intereses. Šajā ziņā svarīgi ņemt vērā personas vecumposmu. D. Ausekle, pamatojoties uz psihologa E. Eriksona psihosociālās attīstības teoriju, raksturoja cilvēka īpatnības katrā no attīstības stadijām. Tika runāts par krāsu teoriju izmantošanu Fr. Bārdas dzejas interpretācijā, to saistību ar kompetencēs balstītu mācību procesu. Guvām ieskatu Gētes, J. Kursītes-Pakules un V. Vollas krāsu teorijās. Daiļdarbā krāsa ir būtisks mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis.
Pateicamies novadniecei Dagmārai Auseklei par mums veltīto laiku un idejām lasīšanas intereses veicināšanai.
Teksts un foto: Viļakas novada bibliotēkas vadītāja Rutta Jeromāne