Baltijas valstu vienotība plenērā „Valdis Bušs 2020”

Gleznojot, dziedot un muzicējot nemanot ir pagājis 4.starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2020” (projekts Nr. LKP2020/48), kurā piedalījās mākslinieki: Aivis Pīzelis, Latvija; Agnija Ģērmane, Latvija; Ilgvars Zalāns, Latvija; Ruta Eidukaityte, Lietuva; Mykole, Lietuva; Liisi Tani, Igaunija.

Plenēra laikā tapušo darbu  izstādes atklāšanā 23.jūlijā dziedot folkloras kopai „Upīte”, īpaši izveidotajam plenāra dalībnieku ansamblim, kuri izpildīja dalībnieces Rutas Eidukaitytes oriģināldziesmu „Ežera” lietuviešu valodā, piedaloties Valda Buša radiniekiem, sadarbības partnera Daugavpils Marka Rotko centra pārstāvjiem un citiem mākslas mīļotājiem, atklāja lielisku izstādi Viļakā, Viļakas novada muzeja izstāžu zālē, Klostera ielā 1.  Gleznās ikviens apmeklētājs spēs saskatīt Stompaku purva, Stiglavas gravas, Viļakas katoļu baznīcas, Medņevas pagasta ainavas. Īpašs pārsteigums ir sešas liliju gleznas, kuras sagaida ikvienu apmeklētāju ienākot izstāžu zālē. 17.jūlijā notika mākslinieka Aivja Pīzeļa izstādes noslēgums Viļakā, tās laikā Aivis saņēma liliju pušķi no plenēra dalībniekiem. Igaunietei Liisi radās ideja, ka varētu katrs mākslinieks uzgleznot Aivim dāvināto liliju pušķi. Tā tapa sešas liliju gleznas, attēlojot katra mākslinieka skatījumu un gleznošanas rokrakstu, vērojot vienu un to pašu liliju pušķi.

Daugavpils Marka Rotko centra  direktors Māris Čačka uzsvēra: „Ir sasniegts rezultāts. Valda Buša zīmē ir radītas unikālas un paliekošas vērtības, kas kļūs par pamatu nākotnes Valda Buša mājas radīšanai. Šie darbi vēstīs gan par Valdi Bušu, gan par māksliniekiem, kuri savu laiku ir veltījuši Valda Buša daiļrades izzināšanai, lai sekotu viņa paveiktajam un cildinātu mākslinieka piemiņu.  Viļaka ir ziemeļu vasaras rezidence, kurā mēs kopā radām vērtības, kuras paliks nākotnei”.

Valda Buša mazdēls Jānis Bušs ģimenes vārdā pateicās māksliniekiem un organizatoriem, jo neskatoties uz to, ka mākslinieks Valdis Bušs aizgāja mūžībā 2014.gadā, māksla joprojām tiek radīta, lai saglabātu mākslinieka piemiņu. „Tas ir ļoti skaisti un pateicos visiem, kuru ieguldītajam darbam, turpinās mākslas darbu radīšana,” sacīja Jānis Bušs.

 „Plenēra dalībnieku vārdā pateicos pašvaldībai par starptautiska mēroga plenēra organizēšanu nelielā pašvaldībā, kas atrodas tālu no Rīgas. Liels paldies Buša ģimenei par ideju, tās uzturēšanu un atbalstu. Visas gleznas ir brīnišķīgas. Es pieļauju, ka mēs tāpat kā Valdis Bušs gleznojot saņēma daudzus impulsus no dabas, kas viņam bija apkārt. Mēs bijām patīkami pārsteigti kā mūs ietekmēja Stompaku purva taka, Stiglavas grava un Viļakas pakalnu ainavas, kuras Jūs atradīsiet arī mūsu darbos,” atklāja mākslinieks Ilgvars Zalāns.

Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels pateicās par priecīgajiem brīžiem, kurus radīja mākslinieki un par viņu gleznām, kurās ir iemūžināta Viļakas Romas katoļu baznīca. „Ja kādreiz mākslinieki jūtas noskumuši, tad lai paskatās uz Viļaku katoļu baznīcas fotogrāfiju un lai atceras laiku un vietu, kurā ir piedzīvots prieks un laimīgi brīži. Lai Dievs svētī Jūsu nākotnes mākslas projektus un lai svētī ikvienu izstādes atklāšanas dalībnieku,” teica pr. Guntars Skutels. 

,,Mīlestība ir patiesa un esmu pateicīgs māksliniekiem, ka to Jūs esiet atklājuši savās gleznās. Liels paldies Viļakas novada domes deputātiem par uzdrīkstēšanos un uzticēšanos. Pateicamies Latgales reģiona attīstības aģentūrai, personīgi Mārim Bozovičam, akciju sabiedrībai Latvijas valsts meži  un Valsts Kultūrkapitāla fondam par finansiālu atbalstu plenēra realizēšanai. Sirsnīgs paldies lieliskajiem plenēra kuratoriem Mārim  Čačkam un Elitai Teilānei. Par garīgo atbalstu paldies Viļakas Romas katoļu baznīcas prāvestam Guntaram Skutelam. Par neparastajām spējām visu noorganizēt, bet palikt neredzamam Latvijas vēstniekam Polijā Edgaram Bondaram. Esmu priecīgs redzēt, ka plenēra atklāšanas izstādes Jūs, apmeklētāji, apmeklējiet katru gadu. Uz tikšanos nākamgad 5.starptautiskajā glezniecības plenērā “Valdis Bušs 2021”,” pateicās un nākotnes darbības virzienus iezīmēja Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Kad Bušu ģimenes sarūpētais kliņģeris un z.s. „RILI” cienasts bija nogaršots, plenēra dalībnieki vienojās kopīgā dziesmā ar folkloras kopu „Upīte”, iemācot Upītes dalībniekiem dziedāt lustīgo dziesmu „Šišķin mišķin barusķin pojekali damoi”, kura nāk no ilggadējās Medņevas etnogrāfiskā ansambļa vadītājas Natālijas Smuškas dziesmu pūra. Šogad plenērs ir noslēdzies un dalībniekiem ir jādodas mājās, bet plenēra darba rezultāts tiks apkopots un izdots mākslas katalogā. Tiksimies 2021.gadā, lai kopā atzīmētu mākslinieka Valda Buša dzimšanas dienu ar jaunu plenēra laikā tapušo darbu izstādi.

4.starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2020” tapušo darbu izstādi būs iespējams visiem interesantiem apskatīt Viļakas novada muzeja izstāžu zālē, Klostera ielā 1, Viļakā, līdz 18.oktobrim.

                                                                                   Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Valsts robežsardzes koledžā sākas uzņemšana

No 1.jūnija Valsts robežsardzes koledža uzsāk uzņemšanu mācībām profesionālās tālākizglītības programmā „Robežapsardze”. Uzņemšana turpināsies ...

Asistenta pakalpojuma nodrošināšana PĒC ārkārtējās situācijas atcelšanas, no 07.04.2021.

Sakarā ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu no 09.11.2020. – 06.04.2021. spēkā bija Ministru kabineta 2012.gada ...