Stompaku stāsts Eiropas kultūras mantojumu dienu lapā

Pirms kāda laika Viļakas novada muzejs saņēma vēstuli, kurā bija aicinājums visiem tiem, kas piedalījušies Eiropas kultūras mantojuma dienās no 2018.-2019.gadam var iesniegt un dalīties ar savu  Eiropas dimensijas stāstu Eiropas kultūras mantojumu dienu rīkotājiem. Tā ir vienreizēja iespēja parādīt Eiropai un visai pasaulei sava novada vēsturi.  Muzejs 2018.gada bija pieteicis Eiropas kultūras mantojuma dienām Stompaku neatkarības stāstu, kurā notika ekskursija uz Stompaku purvu, dažādu uzdevumu risināšana un vēstures iepazīšana.

            Muzejs nolēma, ka tomēr Eiropai ir jāzina par Stompaku nozīmi Latvijas neatkarības cīņās un nosūtīja savu stāstu, sagatavojot aprakstu angļu valodā. Savā aprakstā bija jāizvēlas joma par kuru mēs stāstām, mūsu gadījumā tā bija izglītība. Stompaku purvā muzejs vada pamatā izglītojošas ekskursijas, kuru laikā ne tikai pieaugušie, bet arī skolēni iepazīst sava novada un Latvijas vēsturi. Katram cilvēkam ir svarīgi domāt līdzi, analizēt un secināt, lai saprastu kā ir mainījusies mūsu vēsture, kāpēc ir dažādi viedokļi par konkrētiem notikumiem.

            Savā pieteikumā akcentu likām uz to, ka Latvijas pašos ziemeļaustrumos ir neliela pilsēta Viļaka, kas atrodas tikai 8 km attālumā no Krievijas, bet taču tieši šeit notika viena no lielākajām nacionālās pretošanās kustībām un tieši šeit Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs turpināja dzīvot. Tam visam sekoja stāsts par Stompaku purva nometni, bunkuriem, cilvēkiem un to likteņiem. Pastāstījām, ka novada pašvaldība ir ļoti pretimnākoša dažādu vēsturisku vietu sakārtošanai un īsteno projektus. Esam uzsākuši sakārtot Stompaku takas infrastruktūru, taču priekšā vēl daudz darba.

            Pastāstījām par muzeja darbu ar jauniešiem, cik svarīgi ir veidot savas dzimtās vietas vēsturisko atmiņu. Parasti savās ekskursijās uzsveram cik svarīgi ir pasaulē saglabāt mieru un kāda ir bijusi tā cena. Ir jāpriecājās, ka dzīvojām laikā, kad varam plānot savu nākotni un dzīvot, nevis kā tālajā 1945.gadā, kad daudziem bija neziņa par to, vai vispār pienāks rītdiena.

            Jūnija sākuma saņēmām apstiprinājuma vēstuli par to, ka mūsu Stompaku stāsts ir ievietots Eiropas kultūras mantojumu dienu portālā: https://www.europeanheritagedays.com/Story/7ebe1/Supporting-the-Spirit-of-Independence-and-Freedom-in-the-Occupation-Period-%E2%80%93-the-Stompaki-Swamp Šeit ir iespējams izlasīt visu garo tekstu angļu valodā. Stāstu papildina arī viens foto no 2.marta pasākuma, kas būtībā pasaka visu to, kāpēc mēs atzīmējam 2.marta Stompaku kauju.

                         Tekstu sagatavoja: Viļakas novada muzeja vadītāja R.Gruševa

Citas ziņas no šīs kategorijas

Balvu novada domes sēde 2021. gada 23. decembrī plkst.09:00

Balvu novada Domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs sasauc domes sēdi, 2021.gada 23.decembrī (ceturtdien), plkst.09.00. Sēde notiks ...

Baznīcu nakts 2021

Iepazīt Baznīcu nakti un Latvijas dievnamus, kā vienu no arī Neogotikas rūze aicina Viļakas ...

Viļakas novada domes ārkārtas sēde

Viļakas novada domes ārkārtas sēde notiks 31.03.2021. plkst.14.00. Sēde notiks attālināti. Darba kārtība: 1.Par ...